Measurement of (anti-) neutrino-nucleon structure functions in CHORUS experiment
CHORUS deneyinde (anti-) nötrino-nükleon yapı fonksiyonlarının ölçümü
  1. Tez No: 166973
  2. Yazar: SAMİ KAMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SERİN ZEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: (Anti-)Nötrino-Nükleon yapı fonksiyonları, Nötrino, CHORUS, diferansiyel tesir kesiti ölçümü, (Anti-)Neutrino-Nucleon Structure Functions, Neutrino, CHORUS, differ ential cross-section measurement. IV
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZ CHORUS DENEYİNDE (ANTİ-)NÖTRİNO-NÜKLEON YAPI FONKSİYONLARININ ÖLÇÜMÜ KAMA, Sami Yüksek Lisans, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi : Assoc. Prof. Dr. Meltem Serin Ağustos 2005, 89 sayfa Bu çalışmada CHORUS deneyinin kurşun-sintilatör kalorimetresinden 1998 yılında alman veriler ile yapılan (anti-)nötrino-nükleon saçılması ile ilgili bir analiz sunul maktadır. Anti-nötrino ve nötrino akı tipleri için 0.01 < x < 0.7, 0.05 < y < 0.95, 10 < Ev < 200GeV aralığında diferansiyel tesir kesiti ölçümü yapılmıştır. Anti-nötrino ve nötrino-nükleon yapı fonksiyonları 2xF\, F2 ve afi^'ü ölçümü yapılan tesir kesitine 2, 3 ve 6 değişkenli oturtmalar yaparak beklenmiştir. Bu sonuçların daha önceki CDHSW ve CCPR deneylerinin sonuçları ile karşılaştırılmalarıda sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEASUREMENT OF (ANTI-)NEUTRINO-NUCLEON STRUCTURE FUNCTIONS IN CHORUS EXPERIMENT KAMA, Sami M.Sc, Department of Physics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Meltem Serin August 2005, 89 pages In this work an analysis of the CHORUS (anti-)neutrino-nucleon scattering data taken on lead-scintillator calorimeter during the 1998 run is presented. The differential cross-sections are measured in the range of 0.01 < x < 0.7, 0.05 < y < 0.95, 10 < JE?" < 200GeV for both anti-neutrino and neutrino beam modes. The anti-neutrino and neutririo-nucleon structure functions 2a5.Fi, F2 and xFa is extracted by making 2, 3 and 6-parameter fits to the measured differential cross-sections. The comparisons of these results with the earlier experiments, CDHSW and CCFR is given.