Nükleer reaktörlerin antinötrino akı ölçümü yöntemi ile izlenmesi
Nuclear reactor monitoring with antineutrino flux measurement method
- Tez No: 889536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL GAMSIZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, aktif dedektör malzemesi olarak gadolinyum katkılı plastik sintilatörler kullanan bir reaktör nötrino dedektörünün tasarımı, simülasyonu ve elde edilen sonuçların analizi yapılmıştır. Başlangıçta, reaktör antinötrinoları ve ters beta bozunması (TBB) olaylarını üretmek için bir bilgisayar programı geliştirildi. Dedektör tasarımı ve simülasyonu Geant4 programı yardımıyla gerçekleştirildi. Üretilen TBB olaylarının geliştirilen programdan elde edilen çıktıları kullanılarak, dedektör hacmi içinde sinyal olayları üretildi. Ayrıca, arka plan olayları Geant4 çerçevesi içinde CRY (Cosmic-ray Shower Generator) kozmik ışın üreticisi kullanılarak simüle edildi. Daha sonra, sinyal ve arka plan olaylarının ayrımı için kesme tabanlı bir analiz yapıldı. Ayrıca, gradyan artırılmış karar ağaçları ve evrişimli sinir ağı gibi makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak sinyal arka plan ayırma performansı arttırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the design, simulation, and analysis of a reactor neutrino detector using gadolinium-doped plastic scintillators as the active detector material have been conducted. Initially, a computer program was developed to generate reactor antineutrinos and inverse beta decay (IBD) events. The detector design and simulation were performed using the Geant4 program. Signal events within the detector volume were generated using the outputs obtained from the developed program for the produced IBD events. Additionally, background events were simulated using CRY (Cosmic-ray Shower Generator) within the Geant4 framework. Subsequently, a cut-based analysis was performed for the discrimination of signal and background events. Furthermore, machine learning methods such as gradient-boosted decision trees and convolutional neural networks were utilized to improve the signal-background separation performance.