Fetihten Osmanlı dönemine kadar Kayseri'deki Türk anıtları
  1. Tez No: 167367
  2. Yazar: ALEV ÇAKMAKOĞLU KURU
  3. Danışmanlar: PROF. REŞAT ÖNGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1067
Özet
XXX FETİHTEN OSMANLI DÖNEMİ'NE KADAR KAYSERÎ'DEKİ TÜRK ANITLARI (Doktora Tezi) Alev (ÇAKMAKOĞLU) KURU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1993 ÖZ Fetihten Osmanlı Dönemi'ne kadar Kayseri'deki Türk anıtları Danişmendli, Selçuklu, Ertenalı, Kadı Burhaneddin Devri, Karamanlı ve Dulkadirliler in imzalarını taşımak tadır. Bu eserlerden günümüze gelebilenler içerisinde; camiler, medreseler, zaviyeler, han ve hamamın yanı sıra en büyük grubu kümbet ve türbeler meydana getirmektedir. Kayseri'nin mimarî eserleri, Selçuklu ve beyliklerin Anadolu'nun diğer merkezlerinde özellikle Doğu ve Orta Anadolu'da meydana getirdikleri yapılara plân tipleri bakımından benzemektedir. Fakat taş süslemeciliğinin esas olduğu Kayseri'de motifler, Konya ve Sivas yapılarından farklı olarak az derin oyma tekniğinde uygulanmışlardır. Kayseri'nin bu döneme ait camilerinin büyük bir kısmının Büyük Selçuklu geleneğindeki plân tipinde olmaları dikkat çekicidir. Erken devir yapılarında özellikle küm betlerde yuvarlak kemerlere ve ikiz pencerelere yer verilmesi bunun mahallî ustaların veya Kayseri'ye has mahallî bir zevkin ürünü olduğu fikrini akla getirmektedir. Kayseri'de Selçukluların yanı sıra Ernetalı Beyliği varlığı özellikle kümbet ve türbelerde kendini göstermektedir. Karamanlılara ait herhangi bir mimarî esere rastlanmayan Kayseri'de Dulkadirliler ' den kalan tek yapı da Hatuniye Medresesi ' dir. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi Prof. Reşat ÖNGEN
Özet (Çeviri)
XXXI PRE-OTTOMAN TURKISH MONUMENTS IN KAYSERİ (Doktora Tezi) Alev (ÇAKHAKO?LU) KURU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1993 ABSTRACT The architectural works from the conguest of AnatoLia to the Ottomans in Kayseri have had the signs of Danişment, Seljuks, Ertena, Kadı Burhaneddin, Karaman and Duldakirii states. Some of the works which have come up to the present day are mosques, madrasahs, dervish lodgings, caravansaries and Turkish baths; besides these, mausaleums form the biggest group. The architectural works of Kayseri are similar to the works of Seljukian and bey lies in the other centers of Anatolia, especially in Eastern and central Anatolia in terms of their types of plans. But in Kayseri where Stone decoration is the basis in architecture, Motives are curved on the surface slightly which is different from Konya and Sivas. It is remarkable that the mosques which belong to this period of Kayseri have the same plans of Great Seljuks tradi tat ions. The using of round archs and twin windows in early works especially in domes makes us think that these works are either the product of local formen or a local taste. Besides Seljuks, there are many works of Ertena Beylic in Kayseri. The influence of centeral Asia Turkish architectural traditions can be seen on these works. Another in teresting point is that a large number of these works is in dervişin lodging and dome style. We have not come across to any architectural works of Karamanlı in Kayseri except the inscriptions. Most of the works of Dulkadirs in their other centers have the influence of Qttamans and Memluks but Hatuniye Medrese which their only work in Kayseri is in the tradition of Seljuki Beylics. Science code Key words Page number Adviser : Prof. Dr. Reşat ONGEN