Arter kan basıncı, sigara içme ve kan kadmiyum düzeyi arasındaki ilişki
- Tez No: 16761
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Vaka-kontrol tipi yapılan bu çalışmada; Hipertansiyonlu 44 ve Kan basıncı normal 45, sigara içme veya içmeme durumları göz önüne alınan toplam 89 kişinin kan kadmiyum konsantrasyonları, Atomik Absorpsiyon Spektrofotometrik yöntemle ölçülerek şu şekilde değerlendirilmiştir: 1. Hipertansiyonluların ortalama kan kadmiyum konsantrasyonu 8.9 ± 0.2 ng/ml., normal tansiyonluların ortalama kan kadmiyum konsantrasyonu 3.2 ± 0,2 ng/ml olarak bulunmuştur. Hipertansiyonlu kişilerin ortalama kan kadmiyum konsantrasyonları, normal tansiyonlu kişilerin ortalama kan kadmiyum konsantrasyonlarına kıyasla yüksek bulunmuştur (p < 0.05). 2. Toplam 89 kişi içerisinde; sigara kullanan 33 kişinin ortalama kadmiyum konsantrasyonu 8.2 ± 0.3 ng/ml, sigara kullanmayan 56 kişinin ortalama kan kadmiyum konsantrasyonu 4.7 ± 0.4 ng/ml bulunmuştur. Sigara içme, kan kadmiyum konsantrasyonunu artıran faktörlerden biri olarak önemli görülmüştür (P < 0.05). 3. Bu araştırmaya katılan deneklerin kullandıkları Türk sigaralarının tütünlerindeki kadmiyum miktarları; Samsun marka sigaralarda ortalama 1.23 ± 0.02 |i.g/sigara Maltepe marka sigaralarda ortalama 1.14 ± 0.03 |ig/sigara bulunmuştur. Samsun marka sigaralardaki kadmiyum miktarı, Maltepe marka sigaralardaki kadmiyum miktarından fazladır (p < 0.05). 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this case-control type of study, 44 persons with hypertension and 45 persons with normal range of blood-pressure with total of 89 persons who are considered as smokers and non-smokers. Their blood cadmium concentrations and the cadmium level in the tabacco from which SAMSUN and MALTEPE brand cigarettes produced, were evaluated upon measuring with atomic absorption spectrophotometric method. Lit was found; a) That the average blood cadmium concentration of persons with hypertension as 8.9 ± 0.2 ng/ml. b) That the average blood cadmium concentration of persons with normal blood pressure as 3.2 ± 0.2 ng/ml. As a result, the average blood cadmium concentrations of persons with hypertansion was found higher than the blood cadmium concentrations of the persons with normal blood pressure (P < 0.05). 2. Among the total of 89 persons Of Whom 33 persons who are smokers; their average blood cadmium level was found to be 8.2 ± 0.3 ng/ml, and of whom 56 persons who are non-smokers; their average blood cadmium level was found to be 4.7 ± 0.4 ng/ml Therefore, cigarette smoking is one of the factors that increase the blood cadmium concentration and found to be important (p < 0.05). 3. The smokers involved in this study use Turkish cigarettes and the cadmium level in the tobacco were found as average 1.23 ± 0.02 ^ig/cigarette in SAMSUN brand and the average cadmium level in MALTEPE brand cigarette as 1.14 ± 0.03 ng/cigarette. Besides, the cadmium level in SAMSUN brand cigarette is higher than the MALTEPE brand cigarette (P < 0.05). 53