Gölbaşı Merkez Sağlık Ocağı bölgesindeki 15-49 yaş grubu kadınların aile planlaması konusundaki bilgi, tutum-davranış düzeyini değerlendirme araştırması
  1. Tez No: 16764
  2. Yazar: AYNUR TETİK(GÖRAL)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE DERVİŞOĞLU(AKIN)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
75 ÖZET Bu araştırma, Gölbaşı Sağlık Ocağı bölgesinde yaşayan 4844 15-49 yaş grubu kadından büyüklüğe orantılı örnekleme yöntemiyle seçilmiş 303 tanesi üzerinde aile planlaması konusun da bilgi, tutum ve davranışların tespiti amacıyla yapılan tanımlayıcı kesitsel bir araştırmadır. Araştırmada, kadınların sosyo-demografik özellikleri, aile planlaması konusundaki bilgi, tutum, davranış ve bunları etkileyen faktörler incelenmiştir. Veri toplama aşamasında anket yönteminden yararlanmış tır. Elde edilen bulgular iki bölümde toplanmıştır. 1-15-49 yaş grubu kadınların sosyo-demografik özellikleri Örneğe çıkan kadınların %73.4'ü doğurganlığın yüksek olduğu 20-34 yaş grubunda yer almaktadır. Kadınların %13.5'i hiç öğrenim görmemiş, %8.9'u okur-yazar, %77.6'sı da değişik derecede öğrenim görmüştür. Araştırma kapsamındaki kadınların %574si 18 yaşından küçük yaşta evlenmektedir. İncelenen kadınların So48.3'nün 3 ve daha fazla çocuğu yaşmaktadır. Düşük sayıları incelendiğinde hiç düşük yapma yanlar %60.7'sini 1 ve daha fazla düşük yapanlarsa %38.5'ni oluşturmaktadır. Toplam olarak incelendiğinde bebek ölüm hızı %23.7, perinatal ölüm hızı %7.8 neonatal ölüm hızı %19.7'dir.76 Erkeğin eğitimi, kadının etkin yöntem kullanmasını ve aile planlamasını uygun bulması etkilemektedir. Bölgedeki kadınların %45'i Temel Sağlık Hizmetleri kuruluşlarından yararlandıkları ve köyde bu oranın merkeze oranla daha düşük olduğu saptanmıştır. Korunmama nedenlerinin başında çocuk isteği gelmektedir Bunu kocanın karşı çıkması, aile planlaması yöntemlerinin gü nah ve sağlığa zararlı olması düşüncesi takip etmektedir. Bölgede herhangi bir gebeliği önleyici yöntem kullanan kadınların %53.5 yan etkileri olması ve kullanma güçlüğü nedeniyle kullandıkları yöntemi bıraktıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This descriptive and sectional survey is condueted en the 303 women selected among 4844 women at the oge group of 15-4? by way of sampling the aim being the determination of knowledge and behaviors about family planning in the region of Gölbaşı Health Center. In the survey, socio-demogrophic features, knowledge about family planning, behaviors and other dominant factors were studied. During data processing a method of enquiry was used. The results were grouped in two sections. II. SOCIO-DEMOGRAPHIC FEATURES OF WOMEN AT THE AGE GROUP OF 15-4? 73.4% of the women som pled fell in the 20-34 age group with high fertility, 13.5% of them were uneducated, 8.9% were literate, 77.6% were edueated at different levels of all the women within the scope of this survey 97.4% got married before the age of 18. 48.3% of the women hod 3 or more children. When the rates of abortions are taken consideration 60.7% of the women have had no abortions, 38.5% have had one are more abortion. When studiesin total, the infont death rcte is 23.7%, perinetel death rate is 7.8% end neonatel death rate is 19.7% The education of the mole, affects the woman to use an effective methood. It was found that 45% of the women in the region tended to use the f undo mental health services and that this rate was lower in the villages compared to the centers. On top of the reasons of not odopting a preventive method comes the desine to have a child, followed by reanos like the husband's reluctonce, thought these the methods as being harmful or sinful. It was found that the 53.5% of the women in the region kind of preventive method dropped adopting the method due to side effects or difficulties.