Türkiye'de sayısal yöntemlerde yazılmış yüksek lisans tezlerinin metin madenciliği ile analiz edilmesi
Analysis of master theses written in quantitative methods in Türkiye by using text mining
- Tez No: 1010427
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, sayısal yöntemler bilim alanının Türkiye'deki lisansüstü tez konularına yansımalarını ve gelişimini incelemektir. Bu amaçla, 2015-2025 yılları arasında İşletme Anabilim Dalında sayısal yöntemler alanında hazırlanan ve YÖK Ulusal Tez Merkezi web sitesi üzerinden erişilebilen 341 lisansüstü tez inceleme kapsamına alınarak Metin Madenciliği yöntemleri ile analiz edilmiştirÇalışmada öncelikle metin madenciliği kavramı, uygulama alanları, süreçleri ve metin madenciliği ile ilgili genel bilgiler açıklanmıştır. Sonraki bölümde metin madenciliği yöntemleri kullanılarak yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Analizlerde, programın doğası ve bünyesinde bulundurduğu eklentilerin avantajından dolayı verilerin kalitesinin ve sınıflandırmanın doğruluğunun artırılması için Orange Dataminig Programı kullanılmıştır. Yöktez web sitesi üzerinden erişilen tezlerin verileri (başlıklar, anahtar kelimeler, özetler gibi) excel tablosuna aktarılıp Orange data mining programı aracılığıyla LDA algoritması kullanılarak konu modellemesi gerçekleştirilmiştir. Tez özetleri ve anahtar kelimelerin Orange veri madenciliği platformu ile analiz edilmesi ve Latent Dirichlet Allocation algoritması ile konu modellemesi uygulanması yoluyla, çalışma literatürün kavramsal yapısını ve tematik dağılımını belirlemiştir. Sonuçlar, tezlerde en sık kullanılan terimlerin analiz, veri, yöntem, model, karar ve sonuç gibi nicel araştırma uygulamalarıyla yakından ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, bu alandaki lisansüstü araştırmaların deneysel analiz ve analitik modellemeye güçlü bir şekilde vurgu yaptığını göstermektedir. LDA analizi sonucunda, modelleme ve ürün odaklı yaklaşımlar, finansal ve teknolojik analizler, veri analizi ve uygulama çalışmaları, performans ve değer yönetimi, hizmet kalitesi ve müşteri odaklılık, yönetim ve iş süreçleri, karar verme ve problem çözme, değişken tabanlı ilişki çalışmaları, bilgi sistemleri ve analitik, pazar ve ekonomik analiz dahil olmak üzere on baskın tema ortaya koyulmuştur. Bu temalar, sayısal yöntemler programları kapsamında yürütülen araştırmaların yalnızca metodolojik çalışmalarla sınırlı olmadığını, aynı zamanda işletme yönetiminin çeşitli fonksiyonel alanlarına da uzandığını göstermektedir. Çalışmada elde edilen bir diğer bulgu ise kavramların: stratejik, operasyonel/yönetimsel ve müşteri odaklı olmak üzere üç ana eksen etrafında kümelenmesidir. Bu yapı, işletme ve işletme yönetimi araştırmalarının çok boyutlu doğasını yansıtmaktadır. Yöntemsel açıdan, bu çalışma aynı zamanda büyük akademik belge kümelerinin analizinde metin madenciliği tekniklerinin yararlılığını da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to examine the reflections and development of the field of quantitative methods in master thesis topics in Turkey. For this purpose, 341 master theses prepared in the field of quantitative methods in the Department of Business Administration between 2015 and 2025, accessible through the YÖK National Thesis Center website, were included in the review and analyzed using Text Mining methods. The study first explains the concept of text mining, its application areas, processes, and general information related to text mining. The following section presents studies conducted using text mining methods. In the analyses, the Orange DataMining Program was used to improve data quality and classification accuracy due to the nature of the program and the advantages of its included plugins. The data from the theses accessed through the YÖK National Thesis Center website (titles, keywords, abstracts, etc.) were transferred to an Excel worksheet, and topic modeling was performed using the LDA algorithm via the Orange DataMining program. By analyzing thesis abstracts and keywords using the Orange data mining platform and applying topic modeling with the Latent Dirichlet Allocation algorithm, the study determined the conceptual structure and thematic distribution of the literature. The results revealed that the most frequently used terms in thesis are closely related to quantitative research applications such as analysis, data, method, model, decision, and outcome. These findings indicate that master research in this field strongly emphasizes experimental analysis and analytical modeling. As a result of the LDA analysis, ten dominant themes emerged, including modeling and product-oriented approaches, financial and technological analyses, data analysis and application studies, performance and value management, service quality and customer orientation, management and business processes, decision-making and problem-solving, variable-based relationship studies, information systems and analytics, and market and economic analysis. These themes demonstrate that research conducted within quantitative methods programs is not limited solely to methodological studies but also extends to various functional areas of business management. Another finding of the study is the clustering of concepts around three main axes: strategic, operational/managerial, and customer-oriented. This structure reflects the multifaceted nature of business and business management research. Methodologically, this study also demonstrates the usefulness of text mining techniques in the analysis of large academic document sets.