Ester gruplu modifiye polistirenlerin termal özelliklerinin incelenmesi
Investigations of the thermal properties of modified polystyrene with esters group
- Tez No: 167685
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET OKUDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ESTER GRUBLU MODİFİYE POLİSTİRENLERİN TERMAL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Ahmet SAĞDIÇ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ahmet OKUDAN 2005, 76 sayfa Bu çalışmada, öncelikle süspansiyon polistirenin maleik anhidritle BF3.0(C2Hs)2 Lewis asidi katalizörü ortamındaki kimyasal modifikasyonu gerçekleştirilmiş ve modifikasyon için Friedel-Crafts reaksiyonlarından faydalanılmıştır. Bu reaksiyon için daha önce belirlenen optimum şart kullanılmıştır. Elde edilen karboksil gruplu modifiye polistiren çeşitli alkollerle etkileştirilerek esterleşmesi gerçekleştirilmiştir. Bu esterleşmede, reaksiyon süresi, alkol miktarı, katalizör miktarı gibi faktörlerin etkileri incelenerek optimum şart tespit edilmiştir. Esterleşmede kullanılan her bir alkol için bu optimum şartda çalışılmıştır. Elde edilen ester gruplu modifiye polistirenlerin kaplama özellikleri,adhezyon kabiliyetleri incelenmiş ve termal destrüksiyona karşı dayanıklılıkları Derivatoğrafta yapılan TGA, DSC, DTA analiz sonuçlarına göre tayin edilmiştir. Bu araştırmalar sonucu kimyasal modifikasyonla polistirenin sanayideki kullanım alanlarının genşletilmesine çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Polistiren, esterleşme, modifikasyon, Friedel-Crafts reaksiyonları, korozyon, adhezyon, kaplama, termal analiz, poliester.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THESIS OF MASTER OF SCIENCE INVESTIGATIONS OF THE THERMAL PROPERTIES OF MODİFİED POLYSTYRENE WÎTH ESTERS GROUP AHMET SA?DIÇ Selçuk University Graduato School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ahmet OKUDAN 2005, 76 page In this study, the first the chemical modification of suspension polystyrene with maleic ahhydride was investigated in the presence of Lewis acid [BF30(C2Hs)2] catalyst. Friedel Crafts reactions were used for the modification process. The optimum reaction conditions which was previously determined, was used. Esterification of polystyrene which modified with carboxylic functional group with several alcohol was made. The effect of esterification of polystyrene which modified with carboxylic functional group; reaction time, amount alcohol, amount catalyst were determined. The optimum reaction conditions was used. The properties of adhesion and cover of polystrene with estern groub were examined and thermal stability of modifed polystyrene against the thermal destruction were held by the derivatograph accarding to the results of TGA, DSC, DTA measurements The improvement of industiral applications of polystyrene with chemical modification were also investigated in details. KEYWORDS: Polystyrene, esterification, modification, corrosion, adhesion, thermal analysis, polyester