Periodicity of non-linear difference equations
Lineer olmayan fark denklemlerinin periyodikliği
  1. Tez No: 411462
  2. Yazar: ÖZGE BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL SOYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde rasyonel, maksimum tipli, özel tipli lineer olmayan fark denklemleri ve rasyonel fark denklem sistemlerinin periyodikliği ile ilgilenilmiştir. Bu tezin organizasyonu aşağıdaki gibidir: Birinci bölümde, gerekli tanımlar, lineer ve lineer olmayan fark denklemleri ile ilgili bazı örnekler verilmiştir. İkinci bölümde, bazı rasyonel fark denklemlerinin periyodikliği ile ilgili örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölümde, bazı maksimum tipli lineer olmayan fark denklemlerinin periyodikliği ile ilgili örnekler verilmiştir. Dördüncü bölümde, bazı özel tipli fark denklemlerinin periyodikliği ile ilgili örnekler sunulmuştur. Beşinci bölümde, eninde sonunda periyodik çözümleri olan bazı maksimum tipli fark denklemleri incelenmiştir. Altıncı bölümde, bazı rasyonel fark denklem sistemlerinin periyodikliği ile ilgili örnekler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we are primarily concerned with the periodicity of non-linear difference equations which are rational, max-type, special-type and the system of rational difference equations. The organization of this thesis is as follows: In Chapter 1, we give the necessary preliminary definitions and some examples of linear and non-linear difference equations. In Chapter 2, we present some examples of the periodicity of some rational difference equations. In Chapter 3, we exhibit some examples of the periodicity of some max-type non-linear difference equations. In Chapter 4, we present some examples of the periodicity of some special-type difference equations. In Chapter 5, we investigate the study of some special max-type difference equations with eventually periodic solutions. In Chapter 6, we present some examples of the periodicity of the system of rational difference equations.