İtalyan ırkı, Apis mellifera ligustica bal arısı kolonilerinde farklı polen tuzağı tiplerinin ve farklı sürelerde tuzak kullanımının performans üzerine etkileri
The effects of different pollen trap types and different trapping periods on the performance of honey bee colonies of Italian race
- Tez No: 167733
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİM BOZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İTALYAN IRKI, Apis mellifem ligustica, BAL ARISI KOLONİLERİNDE FARKLI POLEN TUZAĞI TİPLERİNİN VE FARKLI SÜRELERDE TUZAK KULLANIMININ PERFORMANS ÜZERİNE ETKİLERİ Hüseyin BAYIR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Saim BOZTEPE 2005, 52 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Saim BOZTEPE Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Prof. Dr. Çetin FIRATLI Bu çalışma, İtalyan ırkı (Apis mellifem ligustica) bal anlarında 3 gün arayla 3 gün ve 6 gün arayla 6 gün polen toplamanın ve iki farklı polen tuzağı kullanımının; yavru üretimine, ergin an populasyonuna, polen verimine ve bal verimine etkisini belirlemek amacıyla 15.05.2004 - 04.08.2004 tarihleri arasında Konya'da yapılmıştır. Araştırmada koloniler; 3 gün arayla pastoral tip tuzak takılan I. grup, 3 gün arayla çekmeceli tip tuzak takılan II. grup, 6 gün arayla pastoral tip tuzak takılan III. grup, 6 gün arayla çekmeceli tip tuzak takılan IV. grup ve tuzak takılmayan V. grup (kontrol grubu) şeklinde düzenlenmiş ve her grup 4'er koloniden oluşmuştur. Araştırma sonunda ortalama anlı çerçeve sayılan gruplarda sırasıyla 11.3±0.37, 12.0±0.29, 10.9±0.22, 11.5±0.20 ve İ2.9±0.31 adet/koloni; ortalama yavrulu alan gruplarda sırasıyla 4680.0±130.3, 5417.7±276.6, 4740.8±93.6, 5405.9±156.5 ve 6469.0±246.7 cm2/koloni; ortalama bal verimi gruplarda sırasıyla 10.3±0.36, 11.5±1.75, 8.4±0.58, 10.0±0.70 ve 16.3±2.19 kg/koioni ve toplam polen verimi gruplarda sırasıyla 392.8±93.50, 1082.5±1 08.20, 366.6±32.05 ve 889.5±99.10 g/koloni olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis THE EFFECTS OF DIFFERENT POLLEN TRAP TYPES AND DIFFERENT TRAPPING PERIODS ON THE PERFORMANCE OF HONEY BEE COLONIES OF ITALIAN RACE Hüseyin BAYIR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Saim BOZTEPE 2005, 52 Pages Jury: Prof. Dr. Saim BOZTEPE Prof. Dr. Ramazan YETİŞİR Prof. Dr. Çetin FIRATLI This study was carried out in Konya between 15 May 2004 and 04 August 2004 to determine the effects of using different polen traps for different periods on brood production, bee population, pollen and honey production of Italian race honey bee colonies. The experimental groups were set up as follows: Group I colonies were trapped for 3 days at 3-day interval, Group 11 for 6 days at 6-day interval and pastoral (Group 111) and drawer (Group IV) type polen traps were used as compared to untapped colonies (Control-Group V). Each group composed of four colonies. The results showed that the groups had average numbers of frames of been as 11.3±0.37, 12.0±0.29, 10.9±0.22, 11.5±0.20 and 12.9±0.31 frames/colony; average brood areas as 4680.0±130.3, 5417.7±276.6, 4740.8±93.6, 5405.9±156.5 and 6469.0±246.7 cm2/colony; average honey production as 10.3±0.36, 11.5±1.75, 8.4±0.58, 10.0±0.70 and I6.3±2.19 kg/colony and total pollen production as 392.8±93.50, 1082.5±1 08.20, 366.6±32.05 and 889.5±99.10 g/colony respectively.