GPS sanal istasyon tekniği yardımıyla lazer total station ile detay alımı (GPSSİT/LTK)
A detail measurements by laser total station and GPS virtual station technique (GPSSİT/LTK)
  1. Tez No: 167764
  2. Yazar: TURGUT KILBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. ÖMER HALİS TOMBAKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GPS SANAL İSTASYON TEKNİĞİ YARDIMIYLA LAZER TOTAL STATİON İLE DETAY ALIMI (GPSSİT/LTK) Turgut KTLBAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Ömer HALİS TOMBAKLAR 2005, Sayfa: 72 Jüri: Y. Doç. Dr. Özşen ÇORUMLUOĞLU Y. Doç. Dr. Ayhan CEYLAN Bu çalışma kapsamında, GPSSİT/LTK (GPS Sanal İstasyon Tekniği/Laser Total Station ile Kutupsal Alım) yöntemi ile Klasik/TSK (Klasik/Total Station ile Kutupsal Alım) yöntemleri konum hassasiyeti, zaman ve maliyet yönünden karşılaştırılmıştır. Ayrıca uygulamada, Laser ııTotal Stationlann diğer Total Stationlara göre sağladığı avantajlar gösterilmiştir. Günümüzde, arazi detay alım çalışmalarında, klasik yöntemlerin yanı sıra GPS tekniği de artan bir yoğunlukta tercih edilir hale gelmiştir. Her ölçme yönteminde olduğu gibi GPS tekniğinde de bazı problemlerle karşılaşılmaktadır. Bu problemlerden biriside, GPS alıcılarına herhangi bir nedenden dolayı GPS sinyallerinin ulaşmaması problemidir. Yapılan bu çalışmada, benzer durumlarda tercih edilebilecek veya klasik yöntemlere alternatif olabilecek GPS alıcısı ile Total Station (TS)'nın TeT (Tek Tribrach) yöntemi yardımıyla zorunlu merkezlendirmelerinin yapılarak birleştirilmesi esasına dayanan GPSSİT (GPS Sanal İstasyon Tekniği) yöntemi ve kullanılabilirliği gösterilmiştir. Yöntemlerin test amaçlı uygulamaları, Selçuk Üniversitesi Aleaddin Keykubat Kampusu içinde, 2 bina ve otopark alanında iki aşamalı olarak yapılmıştır. İlk aşamada, test alanının Klasik/TSK yöntemi ile detay alımı yapılmıştır. İkinci aşamada ise aynı test alanının GPSSİT/LTK yöntemi ile tekrar detay alımı yapılmıştır. Her iki yöntemden elde edilen sonuçlara göre doğruluk ve maliyet analizleri yapılmış ve GPSSİT/LTK yönteminin mühendislik çalışmalarında kullanılabilirliği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : GPS, Detay Alımı, Lazer Total Station,“Tribrach”(Tesviye üç ayağı) in
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MsC Thesis A DETAIL MEASUREMENTS BY LASER TOTAL STATION AND GPS VIRTUAL STATION TECHNIQUE (GPSSİT/LTK) Turgut KILBAŞ Selçuk University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Supervisor : Prof. Ömer HALİS TOMBAKLAR 2005, Pages : 72 Jurry : Y. Doç. Dr. Özşen ÇORUMLUO?LU Y. Doç. Dr. Ayhan CEYLAN In this research, GPSSİT with LTK was compared with classical TSK in order to accuracy, duration and cost. Addiationaly, advantages of Laser TS was tried to be shown contrary to at the total stations in practice. Today, GPS techniques besides classical techniques have became preferable technique in the detail measurement. It is obvious to see some IVproblems in the application of GPS techniques as being in any new technique. One of these problems in GPS is GPS signal blockage by some obstacles. In this study, GPSSIT technique, which depend on TeT combination technique that based on compulsary alignment of GPS receiver and TS was studied if it can be a preferable techniques contrary to the classical techniques in similar cases. A test area was chosen in campus of Selçuk University. In the campus, two buildings and carpark were measured in two measurement sections in order to test the technique. At the firs section, the test area was measured by using classical measurement technique (Classical TSK) and then byGPSSITwithLTK. The results from both techniques are compared againts each other in order to accuracy, duration and cost and finally, it is shown that GPSSIT with LTK is a viable technique in the surveying detail measurement applications. Key Words : GPS, Detail Measurement, Laser Total Station, Tribrach