Avrupa Birliği ortak dil çerçevesi programının Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu liselerinde yabancı dil olarak İngilizce dersi öğretiminde uygulanabilirliği
The applicability of teaching the course of English as a foreign language in Anatolian high schools in parallel with the criteria of Council of Europe
  1. Tez No: 167855
  2. Yazar: BİLGEN TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. AYBARS ERÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZ Bu çalışmada; Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi uyum çerçeve programı ortak dil çerçevesi yabancı dil kullanımına yönelik belirtkelerin Milli Eğitim Bakanlığı Anadolu Lisesi Yabancı Dil öğretim programı ile karşılaştırılarak; Avrupa Birliği ölçütleri doğrultusunda Anadolu Lisesi, yabancı dil olarak İngilizce dersi öğretiminin uygulanabilirliğini saptamak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Avrupa Konseyi yabancı dil öğretim belirtkeleri, her bir düzeyde tek bir önerme içerecek biçimde, listelenmiştir. Temel amacın Anadolu Lisesi, yabancı dil olarak İngilizce dersi öğretimi belirtkelerinin Avrupa Konseyi uyum çerçeve programı ortak dil çerçevesi ölçütlerinde uygulanabilirliğini saptamak olmasına rağmen öğrenicinin, orta öğretim kurumu öncesinde eğitim- öğretim gördüğü ilköğretim okulları yabancı dil olarak İngilizce öğretimi belirtkeleri de dikkate alınmıştır. Buna göre; ilköğretim ve Anadolu Lisesi belirtkeleri de Avrupa Konseyi belirtkeleri gibi tek bir önerme içerecek biçimde listelenmiştir. Elde edilen listelerin aynı yönde hedef belirleyen her bir belirtkesinin eşleştirilmesi yapılmıştır. Ulaşılan sayısal veriler doğrultusunda uygulanabilirlik yönünde değerlendirme ve yorumlama yapılmışta. Çalışmada elde edilen sonuçlar ise, sonuç bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is aimed to determine the applicability of teaching the course of English as a foreign language in Anatolian High Schools in parallel with the criteria of Council of Europe. With this regard, Council of Europe Foreign language teaching articles were listed in the way that they included only one proposition in each level. Despite the fact that the main aim is to determine the applicability of articles of Anatolian High School teaching English as a foreign language in the criteria of Council of Europe, the articles of teaching English as a foreign language in Primary Schools in which students receive education before the secondary education institution were also taken into consideration. According to this, the articles of Primary School and Anatolian High School were listed in the way that they included only one proposition like Council of Europe articles, as well. The matching of each article determining parallel targets of the lists obtained were made. In the light of the data gathered, assessment and evaluation in regard to applicability were made. The data obtained in this study are presented in the conclusion chapter. VI