Alt ekstremite rotasyonel problemleri (Türk toplumunda fizyolojik değerlerin saptanmasına yönelik bir çalışma)
Rotational problems in Lower Extremity
  1. Tez No: 16797
  2. Yazar: UĞUR ŞAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET 116 normal kişinin (yeni doğan, çocuk ve erişkin) 232 alt ekstremitesinde ayak gelişme açısı, kalça iç ve dış rotasyonu, uyluk ayak açısı ve transmalleoler eksen açısı ölçülerek torsiyonel döküm için toplumumuzdaki normal fizyolojik değerlerin tesbitine çalışılmıştır. Bulunan değerlerimiz şunlardır : Ortalama Değer 2 Standard sapma uzağındaki değerler Ayak gelişme açısı Kalça İç rotasyonu Kalça dış rotasyonu Uyluk ayak açısı Transmalleoler eksen açısı 8 derece 60 derece 55 derece 9 derece 13 derece -2 ve 17 derece 31 ve 87 derece 33 ve 79 derece -0.6 ve 20 derece -3 ve 28 derece Ayrıca 25 normal erişkinde bilgisayarlı tomografi ile tibia torsiyonu ölçülmüştür. Torsiyonel problemlerin değerlendirilmesi için bilinçli bir klinik muayene yapılmalı ve bulgular ilgili yaş grubunun fizyolojik değerleri ile karşılaştırılmalıdır. Fizyolojik sınırların dışındakiler daha detaylı olarak (röntgen, BT, MR gibi) incelenmeli, gerekenler tedavi edilmelidir. Torsiyonel problemlerin geniş bir yelpaze içinde dağılım gösterdikleri, önemli bir kısmının kendiliğinden düzelebileceği dikkate alınmalıdır. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY Foot-progression angle, medial and lateral rotation of the hip, thigh-foot angle and transmalleoler axis angle of 232 normal lower extremities of 116 newborn, child and adult were studied in order to establish normal physiologic values of our population for the torsional profile. The results are : Mean value 2 SD values Foot-progression angle 8 degrees Medial hip rotation 60 degrees Lateral hip rotation 55 degrees Thigh-foot angle 9 degrees Transmalleoler axis angle 13 degrees -2 and 17 degrees 31 and 87 degrees 33 and 79 degrees -0.6 and 20 degrees -3 and 28 degrees Also, tibial torsion was measured in 25 normal adults by computed tomography. Torsional problems should be clinically evaluated and the findings compared with the normal physiologic values of the same age group. The cases out of the physiologic ranges may need further examinations (like plain radiographs, computed tomography, magnetic resonance imaging) and treatment regimens. Torsional problems are seen in a broad spectrum and majority of them are characterized by spontaneous resolution. 44