Sınıf öğretmeni adaylarının Temel Matematik I-II Derslerine ilişkin kavram yanılgılarının incelenmesi
The analysis of prospective elementary scool teachers misconceptions Regarding Basic Mathematics I and II courses
  1. Tez No: 278309
  2. Yazar: SERAP AKBABA DAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmeni adaylarının meslek hayatına atılmadan önce gördükleri Temel Matematik I-II derslerinde öğrenmede zorluk çektikleri konuların belirlenmesi ve öğrenmede en az zorlandıkları konulardan seçilen bir konuda olası kavram yanılgılarını tespit etmeye çalışmaktır.Bu araştırma tarama türünde olup iki aşamada gerçekleşmiştir. Araştırmanın katılımcıları amaçlı örneklenme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi (convenience sampling) yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasının katılımcılarını 2007-2008 akademik yılında A, B, C ve D gibi dört farklı üniversitenin 381 sınıf öğretmenliği 2. sınıf öğrencisi, araştırmanın ikinci kısmının katılımcılarını ise 2008-2009 akademik yılında A ve D üniversitesinin 53 sınıf öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır.Uygulamada öğretmen adaylarının öğrenmede zorluk çektikleri konuları belirlemek için Temel Matematik I-II dersi konularını içeren Temel Matematik I-II Konuları Zorluk Belirleme Anketi uygulanmıştır. Buradan elde edilen sonuçlara göre katılımcıların en az zorlandıkları konulardan hareketle 7 açık uçlu sorudan oluşan Kesirler Konusu Kavram Yanılgısı Belirleme Soruları; ayrıca bu ölçeğin öncesinde ve sonrasında da kesirler konusu alt başlıklarını içeren Kesirler Konusu Zorluk Belirleme Anketi uygulanmıştır. Uygulanan Sorular ve Anketler uzman görüşü alınarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir.Verilerin analizinde nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi yönteminin yanı sıra Excel ve SPSS paket programlarından faydalanılmıştır. Verilerin analizinden elde edilen sonuçlara göre sınıf öğretmeni adaylarının en kolay buldukları konular genel olarak sayılar, matematiğin tanımı ve diğer bilimlerle ilişkisi konularıdır. Diğer yandan sürekli ve kesikli fonksiyonlar, analitik geometri konularından çemberin ve doğrunun analitik incelenmesi dağılım ölçüleri, trigonometri konuları zorluk indeksi en yüksek çıkan konular arasındadır. Öğretmen adaylarının kolay buldukları konulardan biri olan sayılar konusunun bir alt başlığı olan kesirler konusunda uygulanan sorulardan elde edilen sonuçlara göre sınıf öğretmeni adaylarının bir kesrin anlamı, kesirlerle işlemler ve bu işlemlerin modellerle gösterimi konularında kavramları algılamalarının zayıf ve yetersiz olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Kesirler Konusu Zorluk Belirleme Anketinden elde edilen sonuçların en önemlisi öğretmen adaylarının kesirlerin öğretimi ve öğrenilmesi ile ilgili düşüncelerinin, kesirlerle ilgili açık uçlu sorularla karşılaşıp bu konu üzerine akıl yürüttükten sonra konunun oldukça zor olduğu yönünde değişmesidir.
Özet (Çeviri)
The present study aims at determining the subjects that the prospective primary school teachers have difficulty in learning in the mathematics courses that they take as undergraduate courses before starting the profession and determining the possible misconceptions in a subject chosen from the ones that they have less difficulty in learning.The present study is a literature review and was realized in two phases. The participants of the study were determined with convenience sampling, which is one of the oriented sampling methods. The participants of the first phase were composed of 381 sophomores from four different universities coded as A, B, C and D in 2007-2008 academic year, and the second phase of the study was composed of 53 juniors from the universities A and D in 2008-2009 academic year.To determine the subjects that the prospective teachers have difficulty in learning Basic Mathematics I-II Subject Difficulty Determination Survay consisting of the subjects in Basic Mathematics I-II courses was applied. Depending on the findings obtained and considering the subjects that the participants had the least difficulty, Misconceptions Determination Questions on the Subject `Fractions? was applied. In addition, before and after the application of the mentioned scale, Difficulty Determination Survay for the Subject Fractions involving the sub-titles of the fractions was applied. All of the survays and questions were formed by researcher with expert opinion.Content analysis method, one of the qualitative analysis methods, Excel and SPSS package program were used for data analysis. Depending on the results obtained from the analysis of the data, it was found out that numbers, definition of mathematics and its relation with the other sciences are among the subjects that the prospective primary school teachers find the easiest. On the other hand, continuous and discontinuous functions, analytical analysis distribution sizes/scales/measurement of the circle and line ?one of the concerns of analytical geometry- and trigonometry were found out to have the highest difficulty index. Based on the findings of the survay applied on the subject `fractions? which is a sub-title of the subject `numbers?, it can be said that prospective primary school teachers are not good enough in comprehending the meaning of a fraction, arithmetical operations with fractions and the illustration of these operations with models. The most important finding obtained from the Difficulty Determination Survay for the Subject Fractions was the change in the prospective teachers? beliefs about teaching and learning the fractions in a way that they started to find fractions difficult after facing open-ended questions about the subject.