Tuğlanın kurutma davranışının incelenmesi
Study of drying characteristics of brick
  1. Tez No: 168154
  2. Yazar: DİNÇER AKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET CİHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
11 ÖZET Tuğla üretiminde kurutma prosesinin, tuğlanın üretim maliyeti, mukavemeti ve üretim süresi üzerinde etkisi büyüktür. Bu çalışmada, tuğlanın kuruma davranışı üretim bandı üzerinde deneysel olarak incelenmiştir. 160 °C sıcaklıktaki baca gazları ile başlangıç nem oram % 37 kb civanında olan yaş tuğla, % 13 kb seviyelerine kadar azaltılmıştır. Deney sonuçları değerlendirilerek tuğlanın kuruma davranışının diyagramları çıkarılmış ve diruzyon katsayısı hesaplanmıştır. Deneysel sonuçlara bakılınca, kurutma işlemin başlangıçta hızlı ancak daha sonra yavaşladığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in brick production the effect of drying process is great on cost of production,durability and production periodJn this study,drying characteristics of brick on reproduction channel were studied experimentally.The moisture of brick,which was about %37 dry base at the beginning at 160 °C,was reduced to %13 dry base.Evaluating experimental results,drying diagrams and diffusion coefficents were established.According to experimental results,it was observed that the process of drying was rapid at the beginning but later gradually slow.