Edirne koşullarında destekleme sulamanın ayçiçeğinin su kullanımı ve verimine etkileri
The effects of supplementary irrigation on sunflower water use and yield in Edirne conditions
- Tez No: 168155
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TOLGA ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
-j:: '. ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ EDİRNE KOŞULLARINDA DESTEKLEME SULAMANIN AYÇİÇEĞİNİN SU KULLANIMI VE VERİMİNE ETKİLERİ Veli PEKCAN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr.Tolğa ERDEM 2005, Sayfa : 80 Jüri : Doç. Dr. Selçuk ALBUT Yrd. Doç. Dr. Tolga ERDEM Yrd. Doç. Dr. Hüseyin İlker ÇELEN Bu çalışmada, Edirne koşullarında Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından tescili yapılmış TR-3080 ve TR-6149 ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerine karık sulama yöntemi ile uygulanacak tek bir sulamanın (destekleme sulama), bitkinin suya en duyarlı büyüme periyodunun hangi sürecinde uygulanması gerektiği belirlenmiş ve bu koşullarda elde edilecek verim ile verim elemanlarının susuz koşullardaki sonuçlar ile karşılaştırması yapılmıştır. Araştırma sonucunda, susuz koşullarda ortalama olarak 297 mm (TR-3080) ve 314 mm (TR-6149) olarak elde edilen mevsimlik bitki su tüketimleri, tek bir sulama uygulaması ile 428 mm (TR-3080) ve 441 mm (TR-6149)'ye yükselmiştir. Bitki su tüketimindeki bu artış, bitkinin vejetatif gelişim unsurlarında ve dane veriminde önemli bir etki yapmıştır. Özellikle sulama konularından çiçeklenme başlangıcında sulama suyu uygulanan konunun, diğerlerine göre suya karşı hassasiyeti çok yüksek olmuştur. Bu deneme konusunda destekleme sulama ile verim artışı; susuz koşullara göre TR-3080 çeşidi için %38, TR-6149 çeşidi için %32 gibi önemli değerlere ulaşmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Ayçiçeği {Helianthus annuus L.), destekleme sulama, bitki su tüketimi, dane verimi
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT A Dissertation of Master Thesis THE EFFECTS OF SUPPLEMENTARY IRRIGATION ON SUNFLOWER WATER USE AND YIELD IN EDİRNE CONDITIONS VeliPEKCAN Trakya University Institute of Natural Sciences Department of Agricultural Structure and Irrigation Supervisor : Associated Professor Dr. Tolga ERDEM 2005, Page : 80 Research Committee: Assoc. Prof. Dr. Selçuk ALBUT Assistant. Prof. Dr. Tolga ERDEM. Assistant. Prof. Dr. Hüseyin îlker ÇELEN The research was conducted to determine the application time of the plant growing stage as the most sensitive period of sunflower to water need applying with the plot irrigation method and to compare the sunflower seed yield and other yield parameters under dry conditions and a single irrigation (supplementary irrigation) conditions using TR-3080 and TR-6149 sunflower hybrids registered by Trakya Agricultural Research Institute. Based on the research, the water use on the growing season of sunflower plant were obtained in TR-3080 as 297 mm and in TR-6149 as 314 mm, these consumptions were increased to 428 mm in TR-3080 and 441 mm in TR-6149 on a single irrigation. These increases on the water uses of sunflower plant affected definitely over seed yield and the plant vegetative growth. The application time on the beginning stage of flowering in the sunflower had higher effect than other application times on the Water sensitivity of the plant. The seed yield increases were measured as 38% in TR-3080 and as 32% more in TR-6149 sunflower hybrid comparing with under dry condition results. KEY WORDS : Sunflower (Helianthns annum L.), supplementary irrigation, evapotranspiration, seed yield.