Edirne İli'nde süt sığırcılığının üretim, fiyat ve pazarlama politikalarının değerlendirilmesi
The evuluation of production, price and marketing policies in the dairy cattle enterprises in Edirne Province
- Tez No: 183302
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖKHAN UNAKITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı, Edirne ili süt sığırcığı işletmelerindeki üretim, fiyat vepazarlama politikalarının değerlendirerek, AB ile uyum konularında karşılaşılan sorunlarhakkında ve bu sorunlara ilişkin elde edilen veriler ışığında yeni politikalar ortaya koymayaçalışmaktır.Edirne ilini temsil edecek örnek hacminin belirlenmesinde, popülasyon aritmetikortalamasına dayalı olasılık örneklemesi kullanılmıştır. Örnek hacmi 216 olarak saptanmıştır.Örneğe dahil olan işletmelere anket formunda yer alan sorular yöneltilerek bilgi toplanmıştır.Elde edilen bilgiler oransal olarak değerlendirilmiş olup çizelgeler halinde sunulmuştur.Bu araştırmaya konu olan süt sığın işletmelerinin %44'ü, 1-5 arasında sağmal ineğiolan işletmelerdir. Bu işletmelerin ortalama süt verimi 4190 kg.dır. Edirne ilindeki ortalamasüt fiyatı 0,437 Kg/YTL. olup üretilen sütlerin %64'ü Kooperatifler kanalıylapazarlanmaktadır.Konu olan süt işletmelerin ortalama arazi varlığı 86 dekardır. Süt sığır işletmelerinin%67'si yem bitkilerini kendisi temin etmektedir. şletmelerin yem dışındaki maliyetleriiçerisinde veterinerlik hizmetleri önemli yer teşkil etmekte olup işletmelerin ilaç girdilerinintamamı özel bayiler tarafından karşılanmaktadır.Süt sığır işletme sahiplerinin %59'u kooperatif çatısı altında birleşmiş olup, %47'simevcut politikalardan memnun olmadığını ifade etmiştir. Süt sığırı işletmelerinin daha karlıolduğunu düşünenlerin oranı %76'dır. Üreticilerin %38'i de gelişmiş AB süt üreticiliğihakkında da bilgi sahibi olduğunu dile getirmişlerdir.Edinilen veriler sonucunda, süt sığırı işletmelerinin gelişimindeki en büyük sorunolarak süt fiyatlarının düşük olmasına karşın, girdi maliyetlerinin yüksekliği kanısıgörülmektedir.ANAHTAR KEL MELER: Süt Sığırcılığı, Destekleme Politikaları, Ortak TarımPolitikaları, Edirne li.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to try to develop new policies related to the problems aboutharmonization issues encountered with EU and under the light of gathered data related tothese difficulties by evaluating the production, price and marketing policies inthe milk livestock enterprises in Edirne province.Probability sampling based on population arithmetic average was used whiledetermining the sample volume representing Edirne province. Sample volume was determinedas 216. Two enterprises were randomized in each settlement. The data were obtained byaddressing the questions to these enterprises in the questionnaire form. The gathered datawere evaluated proportionally, and were represented in charts, tables, schedules.44% of the enterprises that were mentioned in this study are the ones that have/own 1-5 milch cows. The average milk yield of these enterprises is 4190 kg. The average milk pricewas 0, 437 Kg/YTL in Edirne, and %64 of the produced milk have been marketing throughcooperations.The average land property of the mentioned milk enterprises is 86 decar. 67 % of the milchcow enterprises provide feed plants by themselves. Veterinary services include most of thecost except the feed cost of the enterprises, and all of the medicine inputs of the enterpriseswere supported by private suppliers.59% of the owners of milch cow enterprises were united under the body ofcooperations, and 47% of them stated that they were not satisfied with the current policies.The ones, who think that milch cow enterprises were more profitable, were 76% of theowners. 38% of the producers also stated that they have the knowledge of developed EU milkbreeding.Briefly, one of the main problems in the development of milch cow enterprises wasseen as low milk prices as well as the belief of high input cost.KEY WORDS : Dairy Cattle, Support Policy, Common Agricultural Policy, EdirneProvince.