Sivas halayları ve ezgilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 16825
  2. Yazar: UĞUR KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. FİKRET DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Türkiye'de oynanan halk oyunlarının, yöresel çeşitli isimleri vardır. Sözgelişi zeybek, bar, horon, halay... Sivas da bir halay bölgesidir, bugün yüzölçümü itibariyle Türkiye'nin ikinci büyük ili olan Sivas'ta ki oyun sayısı yüzden fazladır. Ancak günümüzde bun lardan 60 kadarı yaşamaktadır. Halaylar davul zurna eşliğinde, ciddi ve vakur bir eda ile, birlik ve beraberlik sembolize eder tarzda oynanır. Bazılarının türküleri vardır. Oyuncu sayısı 6-12 arasındadır. SUMMARY The folkdances in Turkey have some various local names. For example, zeybek, bar, horon, halay... Sivas is also a region of“halay”. There are more dances than 100 in Sivas, which is the second city in- Turkey according to area. Yet only 60 of them has been surviving. The fülkdances are performed seriously and gravely, by drum and horn, in a way that 3ymobilizes unity. Some of thase folkdances have ballads. The number of the folkdancers is 5 to 12.
Özet (Çeviri)