Ikonos uydu görüntüleri ile ortofoto yapımının araştırılması
Investigation of orthophoto production with the use of ikonos imagery
  1. Tez No: 168375
  2. Yazar: LEVENT İŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMAGÜL BATUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET 1970'li yıllardan itibaren, uydu görüntüleri pek çok disiplince çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. 1997 yılı öncesinde yüksek çözünürlüklü algılayıcılar, askeri maksatlı olmak üzere sadece casus uydularda kullanılır iken, Amerika Birleşik Devletlerinin yüksek çözünürlüklü algılayıcıların sivil maksatlı kullanımına izin vermesi ile birlikte yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri de benzer şekilde bir çok amaç için kullanılmaya başlanmıştır. Başlangıçta yaklaşık 50 m çözünürlüğe sahip olan uydu görüntüleri, günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte 1 m'nin altında çözünürlük sağlayabilmektedirler. Haritacılık disiplininde uydu görüntüleri orta ve küçük ölçekli topoğrafik haritaların üretimi ve güncelleştirilmesinde kullanılır iken günümüzde büyük ölçekli harita yapımında uydu görüntülerinin kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı Dconos uydu görüntülerinden (YKN'lı ve YKN'sız) çeşitli SYM'leri kullanılarak üretilen ortofotolann planimetrik doğruluklarının araştırılmasıdır. Çalışma 5 ana bölüm ve eklerden oluşmaktadır. İlk bölümde, yüksek çözünürlüklü uydu görüntülerinin haritacılık uygulamalarındaki rolü vurgulanmış ve bu çerçevede çalışmanın amacı belirlenmiştir. İkinci bölümde, Dconos uydusunun platform, yörünge ve algılayıcı özellikleri üzerinde durulmuş, Dconos uydu görüntülerinin kullanım alanlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde, tezin uygulama aşamasını oluşturan ortofoto tanımlanmış, ortofoto üretimi iş akışı, doğruluğu ve fotogrametrik dengeleme açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, farklı SYM'ler kullanılarak ortofoto üretimi açıklanmış, üretilen ortofotoların planimetrik doğrulukları irdelenmiştir. Son bölümde, bu tez çalışması ile elde edilen sonuçlara değinilmiş ve önerilere yer verilmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sincel970, satellite images have been used in many disciplines for many aims. Before 1997, high resolution sensors had used only on spy satellites for military purposes, then when USA let the use of high resolution sensors for civilian purposes, high resolution satellite Images have been used for similar ways. The satellite images which was approximately 50 m resolution, have less than 1 m resolution with the development of high resolution remote sensing sensors nowadays. In our discipline, satellite images have been being used for production and revision of medium and small scale topographic maps. Currently, this subject which is making map from the high resolution satellite images, have been researched. The aim of this study is to analyze the planimetric accuracy of orthophotos (with/without GCPs) produced from Dconos Imagery by using different DEMs. This study consist of five chapters and additions. In the first chapter, the role of High Resolution Satellite Images in mapping applications is mentioned, the aim of this study has been determined within this context. The second chapter deals with the platform, orbital and sensor characteristics of Dconos satellite. The oppurtunity of Ikonos imagery is determined. In the third chapter, in which orthophoto is determined, its flow chart of production, accuracy and photogrammetric adjustment is explained. In the fourth chapter, the production of orthophotos with the use of different DEMs is described for the application of this thesis. The planimetric accuracy of orthophotos produced in this study is evaluated. In the last chapter, the optioned achievements and the proposals submitted by the results of this experience have been determined by this thesis. vm