Türkiye'de tip proje olgusu
Typical project fact in Turkey
- Tez No: 168426
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMÜR BARKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Türkiye, nüfus artışı ve gelişmesi bakımından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana sürekli büyüyen ve aynı zamanda dünyadaki gelişmeleri ve değişiklikleri yakalama çabasında olan Türkiye, bu büyüme hızının bir uzantısı olarak sürekli yeni yapılaşma ihtiyacı duymaktadır. Bu yeni yapılaşmada, zaman zaman özel sektör de devreye girmiş olsa da, her dönem en büyük işveren olarak Devlet görülmektedir. Cumhuriyetin kurulmasında önce faaliyete başlayıp 1983 yılında bugünkü ismini alan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Türkiye'de kamu yapılarını yapma ve denetleme görevini üstlenmiştir. Yılda yaklaşık yirmi beş bin yapı yapıldığı ülkemizde, bu sayının büyük çoğunluğu devlet eliyle yapılmaktadır. Bu durum sonucunda“kolay ve hızlı yapı üretim şekli”olan tip projeler ortaya çıkmaktadır. Tip projeler, Türkiye'nin sosyal ekonomik ve yapı üretimi açısından kırılma noktalan olan 1923, 1950 ve 1980 dönemlerinde, çeşitli sebeplerden dolayı uygulama alanları bulmuştur. Bu sebeplerin başında maliyet, hızlı yapılaşma ve teknik eleman yetersizliği gelmektedir. Buna karşın, tasarım açısından meydana gelen olumsuzluklar, bununla birlikte ortaya çıkan uygulama yanlışlıklan ve ek inşaat maliyetleri, estetik ve kültürel kaygı gibi eleştiriler gelmektedir. Bakanlık ve Mimarlar camiasının karşılıklı görüş alışverişiyle çözümler üretilmesi, yeni yapılacak uygulamalar için önemli bir vizyon olacaktır. Anahtar kelimeler : Tip proje, Mimarlık ve mimari tasarım, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, yapı üretimi, sosyal ekonomi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Turkey is one of the very few countries from the point of view of population increasing and development. Since the establishment of Republic, Turkey has increased continuously and has pursued the developments and changings in the world. Because of this ratio of development, Turkey needs new construction varieties. In this construction varieties, although private sector sometimes makes some attempts, government has always been the biggest employer. The Ministry of Public Works and Settlement, which began to act before the establishment of Republic and took today's name in 1983, has a task of constructing and checking the public buildings in Turkey. In our country about twenty-five thousand buildings were built in a year and most of this buildings were built by government. As a result of this, Typical Projects, which are easier and faster to construct, has appeared. Typical projects had chance to be applied in 1923, 1950 and 1980 that were breaking points about social economy and construction production in Turkey. Cost, fast construction and inadequacy of technical stuff have been the main reasons. On the other hand, some criticism has happenned like negativeness of design and as a result, application mistakes, added construction costs, estetical and cultural anxiety. If new solutions are going to be produced with discussing of the Ministry and Architect community, there will be an important vision for new applications. Keywords : Typical projects, Architecture and architectural design, Ministry of Public and Settlement, Construction production, Social economy. vi