Yüksek sıcaklık süper iletkenlerinin manyetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation on the magnetic properties of the high temperature superconductors
- Tez No: 168608
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İHSAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET YÜKSEK SICAKLIK SÜPER İLETKENLERİN MANYETİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ YILMAZ, Coşkun Yüksek Lisans Tezi,Fizik Anabilim Dalı Tez danışmanı: Yrd.Doç.Dr A.İhsan DEMİREL Şubat 2005, 46 sayfa Yüksek sıcaklık süper iletkenlerinin manyetik özellikleri üzerinde yapılan araştırmalar, bunların mikroskopik yapıları hakkında bilgi edinmek için oldukça önemlidir. Özellikle alternatif akımlara karşı manyetik alınganlığın ölçülmesi bunların kalitesi hakkında önemli ip uçları vermekte ve süper iletkenlik mekanizmasının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmaktadır. Bu konu üzerinde birçok bilimsel grup tarafından yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Değişik süper iletken materyaller üzerinde yeni metotlar uygulanarak yeni veriler elde edilmekte ve yeni yorumlar yayınlanmaktadır. Bu çalışmada bazı yüksek sıcaklık süper iletken materyallerle ilgili veriler topladık ve bunlarla ilgili ölçüm metotlarını inceledik. Bu çalışmanın ana amacı süper iletkenliğe ilgi duyanlara bazı önemli bilgiler sunmaktır ve bu derleme çalışmasının kısmen de olsa AC manyetik alınganlık ölçümü üzerine çalışmak isteyenlere yardımcı olabileceğini umuyoruz. Anahtar kelimeler : Yüksek sıcaklık süper iletkenliği (HTSC), Alternatif akım alınganlığı (AC susceptibility), Kritik manyetik alan (Critical magnetic field)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION ON THE MANYETİK PROPERTIES OF THE HIGH TEMPERATURE SUPERCONDUCTORS YILMAZ, Coşkun MSc, Physics Supervisor; Asst Prof. Dr. A. İhsan Demirel February 2005, 46 pages Investigations on magnetic properties of the high temperature superconductors (HTSC) are quite important to understand of their microscopic systems. Especially alternative current (AC) magnetic susceptibility measurements give detailed information about their quality and some other superconducting mechanism of them. About this subject lots of effort are already being done by many scientific groups all over the world to gain much more beneficial results. Trying some new methods on various HTSC materials some new data have been gathered and related interpretations have been published. In this study, we have collected data belonged to some new HTSC materials and have investigated related measurements methods with them. The main goal of this study is to give some useful knowledge to people interested in superconductivity and this compiling work can hopefully contribute partially to the AC magnetic susceptibility investigations on the HTSC materials. Key words : High temperature superconductors (HTSCs), Alternative current magnetic susceptibility (AC Susceptibility), Critical magnetic field (Hc) 111