Banach cebirlerinde hemen hemen periyodik fonksiyonellerin bazı geometrik özellikleri
Almost periodic functionals on Banach algebras and some geometric properties of them
  1. Tez No: 168613
  2. Yazar: ZİYATTİN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HEYBETKULU SEFEROĞLU MUSTAFAYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET BANAH CEBİRLERİNDE HEMEN HEMEN PERYODIK FONKSİYONELLERİN BAZI GEOMETRİK ÖZELİKLERİ TAŞ, Ziyattin Doktora Tezi, Matematik Anabilim Dalı Tez Danışmam: Doç.Dr. Heybetkulu Seferoğlu MUSTAFAYEV Ocak 2005, 55 sayfa Bu çalışmanın amacı bazı Banach cebirlerinin hemen hemen peryodik fonksiyonelleri belirlemek ve onların bazı geometrik özelliklerini incelemektir. Beş bölüm olarak hazırlanan bu tezin birinci bölümü giriş ve literatür bildirişinden oluşmaktadır. İkinci bölümde, daha sonraki bölümde kullanılan temel tanım ve teoremler verilmektedir. 3. bölümde de Lokal komkakt değişmeli bir G grubunun, Û(G) grup cebiri ele alınarak, Û(G) nin yapı uzayı ile G, G nin dual grubu arasındaki ilişki belirlenmektedir. Bu çalişmanın 4. bölümünde ise bir Banach cebirinin geometrik özelliklerin göz önüne alarak bu cebirin hemen hemen peryodik fonksiyonelleri nasıl etkilediği araştırılmaktadır. Son olarak, 3. ve 4. bölümün bir değerlendirilmesi verilmektedir. Anahtar kelimeler : Düzgün cebir, grup cebiri, norm spektrumu ve Diktin cebiri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ALMOST PERIODIC FUNCTIONALS ON BANACH ALGEBRAS AND SOME GEOMETRIC PROPERTIES OF THEM TAŞ, Ziyattin Ph.D., Mathematics Science Supervisor:. Assoc. Prof. Dr. Heybetkulu Seferoğlu MUSTAFAYEV January 2005, 55 pages The main purpose of this study is to determine almost periodic functionals of some Banach algebra and to investigate some geometric properties of them. This thesis consists of 5 chapters. The first chapter of the study is consists of introduction and literature. The second chapter, it was given basic definitions and theorems which will be used later chapters. In the third part, l)(G) ; group algebra of a local compact abelian group G is considered and relation between l}(G) structure space and G ; dual of a Group is analyzed. In the fourth part, By considering geometric properties of a Banach algebra, it is investigated how almost periodic functionals of the algebra is effected. Finally, An evaluation of the third and fourth part is given. Keywords : Uniform algebra, group algebra, spectrum of a norm and Ditkin's algebra. m