Poli (vinilpirolidon)'un değişik inorganik tuz çözeltilerinde viskozimetrik davranışı
  1. Tez No: 168638
  2. Yazar: MUSTAFA LALE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUALLA ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
-I- 83 jBUr-fâl±şraââa Poli(vinil Pirolidon), (PVP) 'nun sulu inorganik tuz çözeltilerindeki viskozimetrik davranışları incelenmiştir. Bunun için 10000, 25000, 44000, 350000 ve 700 000 ağırlıkça ortalama molekül ağırlığına sahip PVP' ler kullanılmıştır, çalışmanın ağırlığı 700000 molekül ağırlık lı örnek üzerinde toplanmıştır. Çalışmalarımızda PVP'nin su lu inorganik tuz çözeltilerindeki davranışları incelenirken katyon ve anyon etkileri ve bunların suyun yapısını değiş tirmedeki etkileri üzerinde durulmuştur. 1-1, 1-2X 1-3 tipi tuzların çözücüdeki yapı değişik liği üzerinde farklı etkilere sahip olduğu görülmüştür. Po- limer çözeltileri için önemli bir büyüklük olan limit vis kozite sayısındaki değişmeler farklı tuzlar için çeşitli de rişim ve sıcaklıklarda gözlenmiştir. Polimer-çözücü etkileş meleri hakkında bilgi veren Huggıns sabiti ve Stockmayer- Pixman grafiklerinden bulunan B parametresi için çeşitli değerler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-II- ABSTRACT In this study, viscometric behaviours of Poly (vinyl Pyrrolidone) (PVP) in aqueous inorganic salt solutions were investigated. For this purpose PVP s having 10000, 25000, 44000, 350000 and 700000 weight average molecular masses were used and most of the studies were conducted especially on PVP having 700000 molecular weight. While the behaviours of PVP s in aqueous inorganic salt solutions were investi gated during our studies, cation and anion effects and the effects of these in changing the structure of water were focused. It was observed that 1-1, 1-2 and 1-3 type salts had different effects on the change of the structure of the sol vent, i.e. water. The changes in the limiting viscosity number which are of great importance for polymer solutions were observed at various concentrations and temperatures for dif ferent salts. Various values were obtained for the Huggins coefficient, which gives information on the polymer- solvent interactions and parameter, B, obtained from Stockmayer- Fixman plots.