Korozyona karşı kullanılabilecek bazı oksit fazı inhibitörlerinin etkinliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 168679
  2. Yazar: HÜLYA KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ERBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Korozyonu önlemek amacıyla inhibitor kullanımı yaygın bir uygulamadır. Değişik kimyasalların bu amaçla kullanımı yanında son yıllarda doğal bitki ekstraktlarının inhibitor olarak kullanımı ile ilgili çalışmalar da artmıştır. Bu çalışmada molekül yapıları gereği inhibitor olmaları muhtemel bazı doğal bitkilerin ekstraktlarının ( Karamuk koku, meşe palamutu, kök boya. alkanna ve üzerlik) demirli malzemeler üzerinde inhibitor etkinlikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Using inhibitors in order to protect from the corrosion is very common. Together with using various chemicals for this purpose? research on the utilisation of natural products as inhibitors has increased in the recent years. In this experimental work? the effects of some natural plant extracts (Berber is vulgaris L. ? Quercus cerris L. ? Rub i a tine torum» Alkanna tinctoria and Peganum harmala) ? which are expected to be inhibitors because of their molecular structures? on iron materials are investigated.