İki ürünlü envanter sisteminde Markov karar süreci modelinin uygulanması ve diğer modeller ile karşılaştırılması
- Tez No: 168689
- Danışmanlar: DR. GÜLSÜM ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Bu çalışmada, çok ürünlü envanter sistemleri için geliştirilen modellerin genel bir değerlendirilmesi yapılarak, iki ürünlü sürekli gözden geçirmeli envanter sisteminde, en iyi çözümün bulunması için Markov karar süreci modeli tanımlanmaya çalışılmıştır. Bu modelde, bileşik Poisson istem düşünülmüş ve tedarik süresi sıfır olarak kabul edilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm, giriş bölümüdür. İkinci Bölüm' de konu ile ilgili bazı genel bilgiler verildikten sonra, çok ürünlü envanter sistemlerinin üstün ve zayıf yönleri belirtilerek önemli bazı modeller açıklanmıştır. Üçüncü Bölüm' de, Markov karar süreci modeli için geçiş matrisleri ve gider tanımları oluşturulmuştur. 10 yapay problem kurularak Markov karar süreci modelinin geçerliliği denetlenmiştir. İkinci Bölüm' de verilen Vanchai modeli ve Silver modeli ile önerilen Markov karar süreci modeli karşılaştırılmıştır. Dördüncü Bölüm' de çalışmanın sonuçları özetlenmiştir. -v-
Özet (Çeviri)
In this study, the models which have been developed for multi product inventory systems are evaluated and the Markov decision process model is tried to be determined for the attainment of the optimum solution in two product continous review inventory system. In this model, compound Poisson demand and zero replenishment lead time is assumed. The study consists of four sections. The introduction is followed by the section in which some general information about the study is given. Pointing out the respective advantegeous and the deficient aspects of the multi product inventory systems, some important models have been explained in detail. In the third section, transition matrices and cost descriptions are setup for the Markov decision process model. The validation of the Markov decision process model is examined using ten artificial problems. These artificial problems have been solved using Vanchai model. Silver model and the Markov decision process model. Results of these models are also compared. The results of the study are summarized in the fourth section. -vx-