Kesintisiz güç kaynağı
  1. Tez No: 168702
  2. Yazar: AHMET İZGİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK GEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
III ÖZET Bu çalışmada, kişisel bir bilgisayarın (personal computer) a. a enerjisinin kesilmesi durumunda, çalışmasını kesinti siz olarak sürdürebilecek 220V, 50 Hz, 1 HV/A özellikleri ne sahip bir kesintisiz güç kaynağı tasarımlanmıştır. Şebeke enerjisinin kesilmesi durumunda, sistem transfer anahtarı yardımı ile 20 milisaniyede akülere geçebilmektedir. Şebeke enerjisinin geri gelmesi durumunda ise dört saniye şebeke gerilimini kontrol ettikten sonra, eğer şebeke gerilimi iste nen aralıklarda ise k milisaniyede tekrar a. a enerji kaynağı na dönebilmektedir. Geliştirilen sistem tamamıyla analog olup aşağıda belirtilen üç ana bölümden oluşur. - Doğrultucu - Doldurucu (rectifier - charger) - Evirici (inverter) - Geçiş anahtarı (transfer switch) Doğrultucu-doldurucu bölüm a. a şebekeyi doğrultarak kontrollü bir biçimde akülerin sürekli dolu kalmasını sağlar. Evirici ise akülerden aldığı 2U volt d. a enerjiyi, darbe genişlik modülasyonu yöntemi kullanarak a. a enerjiye çevirir. Çevirici çıkışı akü geriliminin değişimlerine karşı, herzaman % - 2 hata ile 220 voltdur. Geçiş anahtarı ile yüke, a. a şebeke veya evirici çıkışı aktarılır.
Özet (Çeviri)
in this project, an 220V, 50 Hz, 1 KVA uninteriuptable power supply (UPS) system was designed for appliances such as personal computers. in 20 milliseconds of line voltage cut off, the power. source gets transferred from line voltage to the batteries of the UPS. When the line voltage is restored to its usual value the power source is transferred back to the line voltage, with a del ay of 4 milliseconds. This UPS design consists of 3 main parts, -The rectifier/charger -Inverter -Transfer switch The transfer switch controls the load current f rom either line voltage ör the inverter to appliances. The inverter's function is to convert voltage from 24 Volts DC to 220 Volts AÇ when the line voltage is cut, while the inverter is being used power is regulated by a pulse width modulator. The rectifier/charger is designed with siiicon controlled rectifiers (SCR) The function of the rectifier/chrager is to charğe batteries from line voltage.