Okul dışı sportif etkinliklere katılan ortaöğretim öğrencilerinin spora yönelik tutumları ile fiziksel okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attitudes towards sports and physical literacy levels of secondary school students participating in out-of-school sports activities
  1. Tez No: 876941
  2. Yazar: GÜRKAN KİBAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, Okul Dışı Sportif Etkinliklere Katılan Ortaöğretim Öğrencilerinin Spora Yönelik Tutumları İleFiziksel Okuryazarlık Düzeyleri Arasındaki İlişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmaya 2023-2024 eğitim öğretim döneminde Ankara ili Yenimahalle ve Çankaya ilçelerinde faaliyet gösteren liselerde öğrenim gören 411 lise öğrencisi katılmıştır. Çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu ile Şentürk (2012) tarafından geliştirilen Spora Yönelik Tutum Ölçeği ve Sum ve diğerleri (2018) tarafından geliştirilen, Yılmaz ve Kabak (2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanana Ergenler için algılanan bedensel okuryazarlık ölçeği kullanılmıştır. Bu amaçla araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik ile parametrik testlerden olan T-testi, ANOVA ve Pearson Korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırma sonuçlarına bakıldığında okul dışı sportif etkinliklere katılan ortaöğretim öğrencilerininspora yönelik yönelik tutumları ile sınıf, cinsiyet, değişkeni, anne eğitim, baba eğitim, baba meslek, spor yapma, aktif sporculuk, spor kulübüne üyelik, haftalık egzersiz süresi ve egzersize ayrılan bütçe arasında anlamlı bir fark etespit edilmiştir. Okul dışı sportif etkinliklere katılan ortaöğretim öğrencilerinin fiziksel okuryazarlık düzeyleri ile yaş, sınıf, cinsiyet, anne ve baba eğitim, anne ve baba meslek, aile toplam gelir, spor yapma, aktif sporculuk, spor kulübüne üyelik, haftalık egzersiz süresi ve egzersize ayrılan bütçe arasında anlamlı bir fark etespit edilmiştir. Ayrıca okul dışı sportif etkinliklere katılan ortaöğretim öğrencilerinin spora yönelik tutumları ile fiziksel okuryazarlık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the relationship between the Attitudes Towards Sports and Physical Literacy Levels of Secondary School Students Participating in Out-of-School Sports Activities. 411 high school students studying in high schools operating in Yenimahalle and Çankaya districts of Ankara province participated in the research in the 2023-2024 academic year.In the study, a personal information form developed by the researcher, the Attitude Towards Sports Scale developed by Şentürk (2012) and the perceived physical literacy scale for adolescents developed by Sum et al. (2018) and adapted into Turkish by Yılmaz and Kabak (2021) were used. For this purpose, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research.Descriptive statistics and parametric tests such as T-test, ANOVA and Pearson Correlation analysis were used to analyze the data. Looking at the results of the research, there is a significant difference between the attitudes towards sports of secondary school students who participate in out-of-school sports activities and the variables of class, gender, mother's education, father's education, father's profession, doing sports, active sportsmanship, membership to a sports club, weekly exercise time and budget allocated to exercise. difference has been detected.There is a significant difference between the physical literacy levels of secondary school students participating in out-of-school sports activities and age, class, gender, mother and father education, mother and father occupation, family total income, doing sports, active sportsmanship, sports club membership, weekly exercise time and budget allocated to exercise. A difference was detected. In addition, it was observed that there was a positive significant relationship between the attitudes towards sports and physical literacy levels of secondary school students participating in out-of-school sports activities.