AW (k)-tipinden eğriler
AW (k)-type curves
- Tez No: 169006
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CİHAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET AW(k)-TİPİNDEN EĞRİLER Fırat GEZGİN Balıkesir üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Matematik Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmam : Yrd. Doç. Dr. Cihan ÖZGÜR) Balıkesir, 2005 Bu çalışmada AW(k) -tipinden eğriler incelenmiştir. Bu tez yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. İkinci bölümde ileriki bölümlerde gerekli olacak temel diferansiyel geometri bilgileri verilmiştir. Üçüncü bölümde AW(k) -tipinden eğriler tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde AW(k) -tipinden eğrilerin harmonik eğrilikleri incelenmiştir. Beşinci bölüm orijinal sonuçlar içermektedir. Bu bölümde AW(k) -tipinden slant helisler incelenmiştir. Altıncı bölümde orijinal sonuçlar içermektedir. Bu bölümde AW(k) -tipinden Bertrand eğrileri ve koniksel geodezik eğriler incelenmiştir. Yedinci bölümde de bulunan sonuçların tartışması yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : A W(k) -tipinden eğri. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AW(k)-TYPE CURVES Fırat GEZGİN Balıkesir University, Institue of Science, Department of Mathematics (M.Sc.Thesis / Sapervisor : Asst Prof. Dr. Cihan ÖZGÜR) Balıkesir - TÜRKİYE, 2005 In this study, we investigate AW(k) -type curves. This thesis consists of seven chapters. The first chapter is the introduction. In the second chapter, we give some basic notions and definitions which will be necessary in the next chapters. In the third chapter, we introduce A W(Jc) -type curves. The fourth chapter, we consider harmonic curvatures of AW(k) -type curves. In the fifth chapter consists of some original results. In this chapter, we investigate slant helices of AW(k) -type. In the sixth chapter also consists of some original results. In this chapter, Bertrand curves and conical geodesic curves of A W{k) -type are considered. In the last chapter the results obtained in the previous chapters are examined. KEY WORDS : AW(k) -type curve. ui