Theoretical investigations of atomic carbon reactions with substituted cyclopentene compounds
Substitüye siklopenten bileşikleri ile atomik karbon reaksiyonlarının teorik incelenmesi
- Tez No: 169090
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEVİN DÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
SUBSTITUYE SIKLOPENTEN BİLEŞİKLERİ İLE ATOMİK KARBON REAKSİYONLARININ TEORİK İNCELENMESİ Reyhan Yılmaz ÖZ Bu çalışmada, atomik karbonun siklopenten, siklopent-2-enol ve siklopent-2- enamin ile seçilen bazı reaksiyonları teorik olarak incelenmiştir. Bu amaçla, yapıların geometrileri B3LYP/6-31G(d) seviyesinde optimize edilerek, single- point enerjileri MP2/6-31G(d)//B3LYP/6-31G(d) seviyesinde hesaplanmıştır. Hesaplamalar sonucunda, bisiklopropenin (int 2a), vinil karben (int 1a) ara ürününden oluşumu her iki seviyede de izlenen tercihli reaksiyon yollarından biri olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, geçiş yapılarından TS 8a ve TS 12a'nın enerjilerinin birbiriyle yarışabileceği, bunun yanısıra TS 12a üzerinden gelen 1,2-siklohekzadien (int 4a)'nin aktivasyon enerjisinin çok yüksek olması sebebiyle TS 8a üzerinden gelen ve düşük aktivasyon enerjisine sahip olan 1,3-siklohekzadien (3a)'nin oluşumunun daha tercihli reaksiyon yollarından biri olacağı beklenmektedir. Bu sonuçların siklopent-2-enol ve siklopent-2- enamin için de genellenebileceği görülmüştür. Öte yandan, siklopentenin çift bağının a-pozisyonuna OH ve NH2'nin takılmasının reaksiyon yolundaki bazı adımlar için gerekli olan aktivasyon enerji engelini düşürdüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
THEORETICAL INVESTIGATIONS OF ATOMIC CARBON REACTIONS WITH SUBSTITUTED CYCLOPENTENE COMPOUNDS Reyhan Yılmaz ABSTRACT In this study, some of choosen reactions of atomic carbon with cyclopentene and substituted cyclopentenes; cyclopent-2-enol and cyclopent-2-enamine have been investigated theoretically. By this aim, the geometries of the structures have been optimized at the B3LYP/6-31G(d) level and single point energies of these structures have been performed at the MP2/6- 31G(d)//B3l_YP/6-31G(d) level of theory. It has been predicted that the formation of bicyclopropene (int 2a) from vinyl carbene (int 1a) is one of the reasonable pathways at the both levels of theory. Furthermore, the energies of transition states, TS 8a and TS 12a have been low enough to be competitive; however, the fragmentation of 1,2- cyclohexadiene (int 4a) passing through TS 12a needs a high activation barrier, 41.39 kcal/mol, so that the formation of 1,3-cyclohexadiene (3a) passing through TS 8a has been predicted as the another reasonable pathway. These results could have been generalized for cyclopent-2-enol and cyclopent-2-enamine. On the other hand, it has been observed that OH and NH2 substituents in the a-position of the double bond of cyclopentene has decreased the activation barrier needed for some of the steps in the reaction pathway.