Sultandağ fayı ve çevresinin kaynak özellikleri ve sismotektoniği
Source properties and seismotectonics of Sultandağ fault and its surrounding
  1. Tez No: 169128
  2. Yazar: PERİHAN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
SULTANDAĞI FAYI ÇEVRESİNİN KAYNAK ÖZELLİKLERİ VE SİSMOTEKTONİĞİ ÖZET Türkiye yüzölçümünün büyük kısmının Türkiye deprem ölçeğine göre I. ve II. derece deprem bölgesi olması nedeniyle deprem kaynak çalışmaları yıllardır jeofiziğin en temel konularından biri olmuştur ve bu konudaki çalışmalar sismoloji biliminin önemini arttırmıştır. Afyon ve çevresi deprem aktivitesi açısından her zaman ilgi çeken bir bölgedir. Bu çalışmada amaç Sultandağı Fay Zonu merkez olmak üzere Afyon çevresinde 1965-2002 yılları arasında oluşmuş deprem verilerinden faydalanarak bölgedeki sismik kaynak özelliklerinin araştırılmasıdır. Sultandağı Fay Zonunun seçilme nedeni bu zon üzerinde son dönemde olan iki büyük depremin (15 Aralık 2000, Mw=6.0 ve 03 Şubat 2002, Mw=6.2) ardından bölgenin tektoniği ve deprem mekanizması hakkında tartışmaların artmasıdır. Bu amaca yönelik olarak zon üzerinde 1965-2002 yıllan arasında oluşmuş ve büyüklükleri 3.0
Özet (Çeviri)
SOURCE PROPERTIES AND SEISMOTECTONIC OF SULTANDAGI FAULT AND ITS SURROUNDING ABSTRACT For years, earthquake source studies have been one of the major subjects of geophysics since Turkey has been 1st and 2nd order earthquake province and these studies increased the importance of seismology science. Afyon and its surroundings are interesting area according to its earthquake activities. Aim of the study is research of seismic source features in the related province using data of earthquakes occured at Afyon and its surroundings -Sultandağı Fault Zone has been accepted as center- in 1965-2002. Raising discussions about tectonic and earthquake mechanism of province after two major earthquakes ( December 15, 2000 Mw=6.0 and February 3, 2002 Mw=6.2 ) is main reason for choice of Sultandağı Fault Zone as a subject of this study. For this purpose, the earthquakes whose magnitudes were 3.0