Organik dağıtıcılar vasıtasıyla TiO2 tozlarının sulu ortamda dispersiyonu ve karakterizasyonu
Characterization and dispersion of TiO2 powders via organic dispersants in aquous media
- Tez No: 169213
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN GÖÇMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ORGANİK DAĞITICILAR VASITASIYLA TiOz TOZLARININ SULU ORTAMDA DİSPERSİYONU VE KARAKTERLZASYONUN İsmail Özden Alp Seramik Mühendisliği, Yüksek Lisans Tezi, 2005 Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hasan Göçmez ÖZET Seramik tozlan taneler arasındaki çekici Van der Waals kuvvetleri yüzünden aglomera olma eğilimindedirler. Bu eğilim tozun yüzey özellikleri değiştiren uygun dağıtıcılar ilave edilerek elimine edilebilir. Süspansiyona dağıtıcı ilavesiyle çekici kuvvetlerden daha büyük itici kuvvetler oluşturulur ve taneler süspansiyon İçinde dağılmış olarak kalır. Bu çalışmada dört farklı organik dağıtıcı [Darvan 821 -A (PAA'nın amonyum tuzu), Darvan-7 (PMAA'nın sodyum tuzu, BYK-154 (Akrilate kopolimerin amonyum tuzu) ve Disper BYK-190 (Affinitive gruplu kopolimer)] kullanılarak TİO2 tozlarının karakterizasyonu ve dispersiyonu araştırılmıştır. Yapılan incelemeler ve çalışmalar sonucunda BYK-190 sulu TİO2 süspansiyonlarında dağıtıcı olarak zayıf olduğu gözlemlenirken, Darvan 821-A ve BYK-154'ün oldukça etkili dağıtıcılar oldukları bulunmuştur. Anahtar Kelimeler : Dağıtıcı, Reoloji, TiO2, Zeta potansiyel
Özet (Çeviri)
CHARACTERIZATION AND DISPERSION OF Ti02 POWDERS VIA ORGANIC DISPERSANTS IN AQUEOUS MEDIA Ismail Özden Alp Ceramics Engineering, M. S. Thesis, 2005 Thesis Supervisor: Assoc. Yrd. Doç. Dr. Hasan Göçmez SUMMARY Ceramic powders have the tendency to agglomerate due to the attractive intra-particle Van der Waals forces. This tendency can be eliminated with the addition of appropriate dispersants which alter the powder surface properties so that repulsive forces - either due to electrostatic repulsion resulting from overlapping of electrical double layers or due to steric hindrance resulting from absorption of large molecules - become higher than the attractive ones and the particles can remain seperated in suspension. In this study, characterization and dispersion of TİO2 powders were investigated by using four different dispersant [(Darvan 82-A (Ammonium salt of PAA), Darvan-7 (Na salt of PMAA), BYK-154 (Ammonium salt of acrylate copolymer) ve Disper BYK-190 (Copolymer with affinitive group)]. In this work, at the end of the experiments and investigations, while it is observed BYK-190 is weak as dispertant for aqueous Ti02 süspansions, it was found that BYK-154 and Darvan 821 -A are very effective dispersants. Keywords : Dispersant, Rheology, TİO2, Zeta potential