İnhalasyon anesteziklerin bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Effects of volatile anesthetics on some biochemical parameters
  1. Tez No: 169225
  2. Yazar: AYDIN AKKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA YÖNTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Anesthesiology and Reanimation, Biochemistry, Medical Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
IV INHALASYON ANESTEZIKLERIN BAZI BİYOKİMYASAL PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI Aydın AKKAYA Biyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2005 Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Mustafa YÖNTEM ÖZET Çalışmamızın amacı inhalasyon anesteziklerin (sevoflurane ve desflurane) bazı biyokimyasal parametreler (karaciğer ve böbrek) üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Çalışmamıza fiziksel durumu ASA I-II grubuna uyan ve ameliyatları planlanan 25-65 yaş arasında 35 hasta dahil edildi. Karaciğer böbrek fonksiyonları normal olan hastalar kullanılan anestezik ajana göre rastgele 2 gruba ayrıldı (Desflurane n:17, Sevoflurane n:18). Her iki gruba ait hastaların demografik verileri benzerdi. Tiyopental ve cisatracurium ile indüksiyonu takiben, anestezi idamesi kontrollü ventilasyon ile % 50 N20 - % 50 oksijen ve volatil ajanlardan biri ile [Desflurane (Grup D), Sevoflurane (Grup S)] sağlandı. Hastalardan operasyon öncesi ve postoperatif 24. saatte venöz kan örnekleri alınarak serum BUN, Üre, Kreatinin, AST/sGOT, ALT/sGPT düzeylerine bakıldı. Gruplar arasında preoperatif ve postoperatif biyokimyasal parametrelerde istatistiksel açıdan önemli bir farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF VOLATILE ANESTHETICS ON SOME BIOCHEMICAL PARAMETERS Aydın AKKAYA Department of Biology, M.S.Thesis, 2005 Thesis Supervisor: Assist. Prof. Dr. Mustafa YÖNTEM SUMMARY The aim of this study was to investigate effects of volatile anesthetics (Sevofiurane and desflurane) on some biochemical parameters ( Renal and Hepatic Function ). 35 patients American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status I-II scheduled to operate were included in the study. Patients with normal renal and hepatic functions were randomly allocated into two groups according to the inhalation agents used (Desflurane n:17, sevofiurane n:18). Group S and Group D were similar with respect to age, sex, ASA status, and anesthetics durations. In all groups, general anesthesia was induced with thiopentone and cisatracurium and maintained with 50 % N20 - 50 % oxygen and one of the two volatile agents [Desflurane (Group D) and sevofiurane (Group S)]. Blood samples were taken before surgery and 24 hours postoperatively, to determine serum BUN, Urea, Creatinin, AST/sGOT, ALT/sGPT levels. There was no significant differance between anesthetic group in preoperative and postoperetive biochemical parameters.