Sevfoluranın genotoksik etkisinin alkali halo ve alkali comet teknikleriyle meme kanserli hastalarda incelenmesi
Determination of genotoxic effect of sevoflurane by alkaline halo and alkaline comet assays in breast cancer patients
- Tez No: 118058
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA SARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
94 VI. ÖZET Anestezinin kullanıldığı ilk yıllardan beri inhalasyon anesteziklerinin hem hastalar hem de ameliyathane, personeli için sağlık riski yaratabileceği tartışılmaktadır. Sevofluran, florlu inhalasyon ajanlarından biridir ve ilk kez 1968 yılında sentezlenmiştir. Ancak anestezide kullanımı organik ve inorganik flor bileşiklerine metabolize olması ve karbondioksit absorbanları ile parçalanarak nefrotoksik ürünler meydana getirmesi nedeniyle sınırlanmıştır. Sevofluranın tekrar anesteziye girişi 1990 yılında Japonya'da yaygın olarak kullanımıyla başlamıştır ve Amerika, İngiltere ve birçok Avrupa ülkesinde halen kullanılmaktadır. Ancak kimyasal olarak sevoflurana benzer olan diğer halojenli anesteziklerin ve özellikle de halotan ve isofluranın nefrotoksik, hepatotoksik ve genotoksik etkilerinin bazı çalışmalarda gösterilmesi nedeniyle sevofluran ile yapılan toksisite çalışmaları da artmıştır. Sevofluranın genotoksik etkisiyle ilgili sınırlı sayıda çalışma olması nedeniyle bu etkinin mekanizması tam olarak bilinmemektedir Ancak son yıllarda bu etkinin, sevofluranın karbondiokst absorbanları ile ekileşmesi sonucunda meydana gelen ve Compound A, B, C, D ve E olarak isimlendirilen bileşiklerden vinil eter yapısında ve alkilleyici bir ajan olan Compound A nedeniyle olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın deney grubunu operasyon (mastektomi) sırasında sevoflurana maruz kalan ve sigara içmeyen, 15 kadın meme kanser95 hastası ve kontrol grubunu da yaşları deney grubu ile uyumlu olan ve sigara içmeyen sağlıklı kadın bireyleri oluşturmaktadır. Meme kanserli hastalarda muhtemel genotoksik etkinin belirlenmesi amacıyla güncel sitogenetik yöntemlerden alkali comet ve alkali halo yöntemleri kullanılmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
98 VII.SUMMARY Starting from the early years of anesthesia, the health risk of inhalation anesthetics to both patients and operating room personnel have been discussed. Sevoflurane is one of the flourinated inhalation anesthetics and was first synthetized in 1968. However its usage was limited due to its metabolism to organic and inorganic flouride compounds and its degradation to nephrotoxic products with carbondioxide absorbents. The widely usage of sevoflurane in anesthesia first started in Japan in 1990 and became very common in USA, England and in most European countries. However the studies about the toxicity of sevoflurane were increased after the determination of nephrotoxic, hepatotoxic and genotoxic potentials of other halogenated anesthetics like halothane and isoflurane. The mechanism of sevoflurane genotoxicity is not clear because of the limited studies. However in recent years this effect is thought to be resulted from Compound A, which has a vinyl ether structure, an alkylating agent which is one of the degradation products of sevoflurane besides other compounds like B, C, D, E that are produced during interaction with carbondioxide absorbents. This study was comprised of 15 non-smoking female breast cancer patients who were exposed to sevoflurane during operation (mastectomy)99 and age-matched 15 non exposed and non-smoking healthy female control individuals. Two current cytogenetic methods; alkaline halo and comet assays, were applied to detect possible genotoxic effect of sevoflurane in breast cancer patients, and the results were evaluated statistically. The DNA damage in preoperative breast cancer patients and in control group is detected with alkaline halo assay by calculating NSF (Nucleer Spreading Factor) in 50 cells for each sample, and statistically significant (pO.0001) increase was found in the mean NSF values of the patient group (12.33±6.14) as compared with the values in control group (2.06±0.93).