İlgili hadisler bağlamında çeşitli inanç gruplarının Arap Yarımadası'nda sürülmesi
- Tez No: 169310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmamızın esasını Hz. Muhammed'den nakledilen, İslam topraklarında Müslümanlarla aynı çatı altında yaşayan Yahudi, Hıristiyan ve Müşriklerin Arap Yanmadası'ndan çıkarılmalarına dair rivayetler teşkil etmektedir. Yapacağımız çalışma tek bir rivayetin“anlaşılması ve tenkidine”yönelik olduğu için metot olarak tesbit ve değerlendirme esas alınmıştır. Tenkid işleminde, öncelikle rivayeti anlamaya yarayacak ön bilgiler verilmiştir. Bu sebeple çalışmamızın birinci bölümünde Arabistan Yanmadasındaki çeşitli inanç grupları üzerinde durduk. Ardından ikinci bölümde Hz. Muhammed'in Mekke ve Medine dönemlerinde bu gruplarla ilişkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise rivayetlerin sıhhati tetkik edilerek rivayetlerin senetleri üzerinde çalışılmış ve metnin sıhhati sorgulanmıştır. Dördüncü bölümde Hz. Peygamber' in rivayetlerde zikredilen ifadelerinin, ardından gelen halifeler ve sahabeler tarafından nasıl anlaşıldığı araştırılmıştır. Son aşamada ise rivayetler Hz. Peygamber' in“ötekine”yönelik genel tutumu ışığında değerlendirme yapılarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The narratives, having been narrated from Muhammed (peace and blessings upon him), about the exile of Jews, Christians and unbelievers - who lived in the Arabic Peninsula with Muslims - from there form the essence of our study. As we intend to mainly realize the different narratives related with the exile and then criticise them, the method of this study is to determine and evaluate those different narratives. In order to criticise narratives, background information about a narrative or narratives should be given. Therefore, in the first section of our study we have focused on various groups from different religions in the Arabic Peninsula. After then, in the second part it has been researched Muhammed' s relations with these groups in the periods of Mecca and Medina. In the third section, it has been studied on the hadith chains of the narratives by eximining their reliabilities and the reliability of the text has been questioned. In the fourth section, it has been researched how the Prophet's sayings mentioned in the narratives were understood especially by the following four caliphs and the prophet's friends. Finally, the study has been completed by evaluating the narratives in the light of the Prophet's general behaviors to“ the others”.