Siklobütan halkalı polimerlerin invers gaz kromatografisi ile termodinamik özelliklerinin incelenmesi
The investigation of thermodynamic properties of cyclobutan ringed polymers with invers gas chromatography
  1. Tez No: 169389
  2. Yazar: SELAMİ ERCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZÜLFİYE İLTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SİKLOBÜTAN HALKALI POLİMERLERİN İNVERS GAZ KROMATOGRAFİSİ İLE TERMODİNAMİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Selami ERCAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2005, Sayfa: 42 Bu çalışmada, poli(2-[3-( 6 -tetralino )-3-metil-l-siklobütil ]-2- hidroksietil metakrilat) Poli(TSHEMA) ve poli(2-(3-mezitil-3-metil-l-siklobütil)-2-oksoetil metakrilat) Poli(MSOEMA)'iiın Invers Gaz Kromatografisi (IGC) ile termodinamik parametreleri incelendi. Bu amaçla Chromosb W üzerine kaplanan Poli(TSHEMA) ve Poli(MSOEMA) kopolimerleri bakır kolon içine doldurularak üzerinden değişik sıcaklıklarda hidrokarbon ve alkoller enjekte edildi ve spesifik alıkonma hacimleri tayin edildi. (l/T;lnVg) grafiğinden Poli(TSHEMA) ve Poli(MSOEMA) polimerlerinin Tg değerleri sırasıyla 107°C, 117°C bulundu. Camsı geçiş sıcaklığı altındaki sıcaklıklarda poli(TSHEMA) ve poli (MSOEMA) üzerinde hidrokarbon ve alkollerin adsorpsiyon ışılan bulundu. Tg üzerinde sorpsiyon için problann AHıs, ASıs ve AGjs değerleri tayin edildi. Sonsuz seyrettik hal için problann ağırlıkça aktiflik katsayisiCai/wi)T, Flory-Huggins etkileşim parametresini^), kısmi molar serbest enerji(AGı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE INVESTIGATION of THERMODYNAMIC PROPERTIES öf CYCLOBUTAN RINGED POLYMERS with INVERS GAS CHROMATOGRAPHY Selami ERCAN Firat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies, Department of Chemistry 2005, Page: 42 In this work, the thermodynamic parameters of poly (2-[3-(6-tetralino)-3-methyl-lr cyclobutyl]-2-hydroxyethyl methacrylate) P(TSHEMA) and 2-(3-mesityl-3-methyl-l-cyclobutyl)-2- oxoyethyl methacrylate P(MSOEMA) were investigated by using Inverse Gas Chromatography. For this purpose, polymers were covered by the Chromosorb W and were packed within copper column, then the hydrocarbons and alcohols were injected at different temperatures and the specific retention volumes were obtained. The glass transition temperature(Tg) of poly(TSHEMA) and poly(MSOEMA) were found respectively 107°C and 1 17°C from the plot of InVg0 versus 1/T. The heats of the adsorption of probes on the poly(TSHEMA) and poly(MSOEMA) at the temperatures below the glass transition temperature were found. Above the glass transition temperature AHis, ASis and AGis values of probes for sorption were determined. The weight activity coefficients(aı/wı)°", Flory-Huggins interaction parameters(Xi>2), partial molar free energies(AGi°°), and partial molar heats(AHi3-methyl-l- cyclobutyl ] - 2 - hydroxyethyl methacrylate, 2-(3-mesiryl-3-methyl-l-cyclobutyl)-2:-oxoyethyl methacrylate, Weight Activity Coefficients, Flory-Huggins Interaction Parameters, Solubility Parameters. XI