Felsefe grubu derslerinin içeriği ile ÖSS'deki felsefe grubu soruları arasındaki ilişki
The content of philosopy group courses and the relationship with the question of ÖSS philosopy group
  1. Tez No: 169390
  2. Yazar: SEMRA ERTANIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BAYRAM KAÇMAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Sosyoloji, Education and Training, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Türkiye'de öğretim programlarının içeriği ile ilgili tartışmalar sürmektedir. Bu tartışmalar, önünde veya sonunda programların toplumsal yaşam ile ilgisi noktasında toplanmaktadır. Öğretim programlarının toplumsal yaşam ile ilgisi, başka bir çok etmenle birlikte, felsefe grubunda yer alan dersler üzerinden kurulmaktadır. Gerçekten, öğretimin türü ne olursa olsun, sonuçta felsefe, mantık, sosyoloji ve psikoloji programlarının amaç ve davranışları eğitimin temel hedefleri arasında yer almaktadır. Felsefe grubu derslerine gösterilen toplumsal ilgi, akademik çevrelerde aynı karşılığı görmemektedir. Bu durum, ortaöğretim kurumlarındaki felsefe grubu derslerinin konumu ve üniversiteye giriş sınavlarında yer alan soruların ağırlığı ile güçlüğünden ortaya çıkarılabilir. Bu çalışma, felsefe grubu derslerinin içeriği ile son on yılda (1996-2005) ÖSS 'deki konuyla ilgili soruların karşılaştırılmasına dayanmaktadır. İçerik çözümlemesi yöntemiyle yapılan işlemler sonucu, felsefe grubu içerisinde anılan felsefe, mantık, sosyoloji ve psikoloji derslerinin toplam 23 üniteden ve 159 amaçtan oluştuğu gözlenmiştir. Bununla birlikte, bu derslere ait ÖSS 'deki soruların toplamı, 166 'dır. Bu sorular, felsefe grubu derslerinin öğretim programında kazandırılması beklenen 159 davranışa karşılık gelmektedir. Sonuçta, oldukça yoğun bir programa sahip olan felsefe grubu derslerine ÖSS'de aynı ölçüde ilgi gösterildiği bildirilemez.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The discussions on the content of the educational programmes in Turkey still continue. These discussions sooner or later meet on the programmes' connection with social life. The relation of the education programmes with social life is set, among other factors, by the courses in the philosophy group. Actually, whatever the type of education is, the aim and attitudes of the sociology, psychology and logic programmes are among the principal goals of education. The societal interest in philosophy courses is greater than the interest shown to these courses by the academic circle. This can be explained by the condition of the philosophy courses in the secondary education and the difficulty level of the questions related to this field in the university entrance exam. This study is based on the comparison between the content of the philosophy courses and the questions asked in the ÖSS exam in the last ten years. After a content analysis it was observed that the logic, philosophy and sociology courses which make up the philosophy group consist of 23 units and 159 aims. Besides there are 166 questions related to the field which were asked in the ÖSS exams. These questions are the equivalent of the 159 attitudes, the philosophy group courses aim to score in the education programme. In conclusion, it can not be said that the philosophy group courses are equally represented with questions in the ÖSS exam.