Organik pamuk üretimi, pazarlaması, sorunlar ve çözüm yaklaşımları: Salihli ilçesi örneği
Organic cotton production, marketing, problems and solution approachments: Salihli district model
- Tez No: 169405
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ARTUKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET ORGANİK PAMUK ÜRETİMİ, PAZARLAMASI, SORUNLAR VE ÇÖZÜM YAKLAŞIMLARI: SALİHLİ İLÇESİ ÖRNEĞİ TARKAN, ESRA Yüksek Lisans Tezi, Tarım Ekonomisi Bölümü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M. Metin ARTUKOGLU Şubat 2005, 110 sayfa Gelişen çevre bilinci ve sağlıklı yaşam felsefesi ile tüketiciler gıda ürünleri ile birlikte giydikleri ve kullandıkları her ürünün çevre bilinci ve sağlık kriterlerine uygun üretilmesini talep etmektedirler. Organik pamuk gıda dışı organik ürünler üretiminde en önemli ürünlerden biridir. Türkiye'nin organik pamuk üretiminde dünyada ilk sırada yer alması da organik pamuğun Türkiye için önemini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı; makro bazda dünyadaki ve Türkiye'deki organik pamuk üretimi ve pazar durumunu ortaya koymaktadır. Mikro bazda ise; organik ve geleneksel pamuk üreticilerinin sosyo-ekonomik durumlarım ve bu üreticilerin organik pamuk üretimine bakış açılarım belirlemek amaçlı Manisa'nın Salihli İlçesinde 25 organik ve 25 geleneksel pamuk üreticisiyle anket yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar uygun istatistiksel testler yardımı ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca organik pamuk üretimine geçişin nedenlerini ortaya koyma amaçlı probit analizi yapılmıştır.VI Organik pamuk pazarı özellikle endüstrileşmiş ülkelerde hızla büyümektedir. Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim sektöründe organik ürünler ile ön plana çıkması değişen rekabet koşullarında Hindistan, Pakistan ve Çin gibi ülkelerle rekabette avantajlı konuma geçmesini sağlayacaktır. Bu konuda organik pamuk üretiminde verimi arttırıcı araştırmalar desteklenmeli ve bu alanda üretim yapan özel firmalar motive edilmelidir. Anahtar Kelimeler :Organik pamuk üretimi, organik pamuk pazarlaması, organik pamuk ihracatı i
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT ORGANİK COTTON PRODUCTION, MARKETING, PROBLEMS AND SOLUTION APPROACHMENTS: SALİHLİ DISTRICT MODEL TARKAN, ESRA Msc.In Department of Agricultural Economics Supervisor: Doç. Dr. M. Metin ARTUKOGLU February 2005, 1 10 Pages These days consumers have demanded all products that they use, to be produced with environmental conscious and healty criterias. Organic cotton is one of the important product in organic non-food products. Turkey is an initial country in organic cotton production in the world. That shows the importance of organic cotton producing for Turkey. The aim of this study in macro base is; to bring up position of production and marketing in organic cotton in Turkey and in the world. In micro base; 50 surveys were done, in this study. It was aimed to determine social and economic aspects both conventional and organic cotton producers. For this reason 25 conventional and 25 organic cotton producers were selected to interview in Salihli, Manisa. The results of study were compared with appropriate statistic tests. Also the probit analysis was done to put forward the reasons of transition from conventional to organic cotton production.VIII Especially, the organic cotton marketing has been getting larger in industrialized countries.Turkey should give importance organic cotton producing in textile and ready-made clothing sectors to take an adventage in competition with India, pakistan and China. For this reason in this sector, private companies should be motivated to increase in number and researches on increasing the organic cotton yield should be supported immediately. Keywords '.Organic cotton production, organic cotton marketing, organic cotton export