Penaeus japonicus ve Penaeus semisulcatus türü karides lavralarında, ileri larval dönemlerde farklı besleme yöntemlerinin büyüme, yaşama oranı ve tripsin aktivitesi üzerine etkileri
The effects of different feeding methods on growth, survival and trypsin activity of Penaeus japonicus and Penaeus semisulcatus shrimp at late larval stages
- Tez No: 169467
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
V ÖZET Penaeus japonicus ve Penaeus semisulcatus TÜRÜ KARİDES LARVALARINDA, İLERİ LARVAL DÖNEMLERDE, FARKLI BESLEME YÖNTEMLERİNİN BÜYÜME, YAŞAMA ORANI VE TRİPSİN AKTİVİTESİ ÜZERİNE ETKİLERİ PARUĞ, Şükrü Şenol Yüksek Lisans Tezi, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bölümü Tez Danışmanı: Prof. Dr. Osman ÖZDEN Ağustos 2005, 69 sayfa Karidesler su ürünleri sektöründe önemli ticari değere sahip rustaselerin büyük bir bölümünü oluştururlar. Dünya genelinde yıllık etişticilik miktarı 2 milyon ton civarında olan karidesler, toplam su rünleri üretiminde küçük bir paya sahip olsa da, lüks besin olarak eğerlendirildikleri için ekonomik açıdan oldukça yüksek bir ticari eğere sahiptirler. Yetiştiricilik denemelerimiz Çeşme - ildir Koyu'nda, suyunun iziko-kimyasal özelliklerinin karides yetiştiriciliğine uygun olması ve urada ekipman desteği sağlayabilecek bir ticari işletmenin bulunması ebebiyle, bu bölgede yapılmıştır. Bu çalışmanın sonunda, Penaeus japonicus ve Penaeus emisulcatus larvalarının, farklı diyetlerle, eşit çevresel koşullarda eşlenmeleri sonucu ortaya çıkan büyüme ve yaşama oram ve Tripsin nzimi seviyesine bakılmıştır. Morfolojik gelişim açısından önemli arklılıklar olmadığı görülmüştür. PLs aşaması sonunda, P. japonicus arvalarının boyunun 6,2 mm., kuru ağırlığının 420 ug.; P. semisulcatus arvalarının boyunun 6,6 mm., kuru ağırlığının 600 ug. civarında olduğu örülmüştür. knahtar sözcükler: Larval besleme, Penaeid, Sindirim enzimleri
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT THE EFFECTS OF DIFFERENT FEEDİNG METHODS ON GROWTH, SURVIVAL AND TRYPSIN ACTIVITY OF Penaeus iaponicus and Penaeus semisulcatm SHRIMP AT LATE LARVAL STAGES PARU?, Şükrü Şenol Msc. in Aquaculture Supervisor: Prof. Dr. Osman ÖZDEN August 2005,69 pages The shrimps constitute considerable portion of economically nportant crastaceans. The shrimps of which have about 2 mîllion ton quaculture production yearly ali över the world, however they have a mail share of total aquaculture production, because of they are onsumed as a luxury food, they have great important value. Our shrimp producing essays were carried out in ildir Bay of leşme because of its sea water's suitable physico-chemical criteria for hrimp farming and the other reason is, there was a traditional enterprise ı this region which could enable us farming, by its implementary ııpport. At the end of this study, growth and survival rate and Trypshı nzyme level which occured by feeding Penaeus japonicus and Penaeus emisulcattts larvae vvith different diets at the same enviromental onditions, were examined. No important differences was seen on lorphologicial development At the end of PLs stage, the lenght and dry reight of P. japonicus larvae was about 6,2 mm. and 420ug; the lenght nd dry weight of P. semisulcatus larvae was about 6,6 mm. and 600ug.. [eywords: Larval feeding, Penaeid, Digestive enzymes