Steatoz ve steatohepatite bağlı oluşan karaciğer harabiyeti (KC yağlanması) durumlarında ACE gen polimorfizmi incelenmesi
Investigating ACE gene polymorphism in fatty liver disease patients from the cause of steatoz and steatohepatitis
  1. Tez No: 169493
  2. Yazar: ENGİN SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ŞENGÜN ÖZSÖZ, Y.DOÇ.DR. ULUS SALİH AKARCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
V ÖZET STEATOZ ve STEATOHEPATİTE BAĞLI OLUŞAN KARACİĞER HARABİYETİ (KC YAĞLANMASI) DURUMLARINDA ACE GEN POLİMORFİZMİ İNCELEMESİ SARI, Engin Yüksek Lisans Tezi, Biyomühendislik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof Dr. Mehmet Şengün ÖZSÖZ Ağustos 2005, 55sayfa Karaciğer yağlanması toplumda en sık karşılaşılan karaciğer hastalığıdır. Çoğunlukla insülin direncinin neden olduğu bu hastalık karaciğere gelen yağ asidi yükünde artma, karaciğerde yağ asidi sentezinde artma, yağ asidi oksidasyonunda bozulma veya karaciğerden trigliseridlerin uzaklaştırılmasında azalma sonucunda gelişir. Karaciğer yağlanması olan hastaların yaklaşık 1/5'inde hepatositlerdeki yağ birikimine ek olarak hepatosit nekrozu, inflamasyon veya fibrozis görülebilir. Alkol dışı karaciğer yağlanması adı verilen bu durum siroza kadar ilerleyebilen bir karaciğer bozukluğuna neden olabilir. Karaciğer yağlanması olan hastaların bir kısmında niçin steatohepatit geliştiği bilinmemektedir, inflamasyonu indükleyen olayın serbest oksijen radikallerinin üretimi olabildiği sanılmakla birlikte bu üretimi neyin uyardığı bilinmemektedir.Renin anjiotensin sistemi, sistemik damar basıncını, damar tonusunu, böbrekten su ve tuz tutulumunu ayarlayan en önemli mekanizmalardandır. Bunun yanında son yıllarda, dokularda yer alan renin anjiotensin sisteminin hücre proliferasyonu, apoptosis, inflamasyon, bağ dokusu artışı gibi birçok olayda aracılık ettiği anlaşılmaktadır. Bu sistemin en önemli öğesi olan anjiotensin II bu fonksiyonlardan sorumludur. Anjiotensin l'i anjiotensin ll'ye dönüştüren angiotensin converting enzyme (ACE) aktivitesi kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıkların en önemli sebeplerinden birisi ACE geninin 13'üncü eksonundaki insertion / deletion (l/D) polimorfizmidir. ACE geni l/D polimorfizminin kardiyovasküler hastalıklar yanında bazı inflamatuar hastalıklarla da ilişkisi olduğu saptanmıştır. Anjiotensin ll'nin insüline hassas adiposit oluşumunu bloke ederek yağ dokusunda insülin direncine sahip adipositlerin hakim olmasına, dolayısıyla yağ dokusundan serbest yağ asidi mobilizasyonunda artmaya ve karaciğer yağlanmasını kolaylaştırdığını gösteren yayınlar vardır. Bu çalışmada lokal inflamatuar değişikliklerden sorumlu olabilecek ve yağ dokusundan yağ asidi mobilizasyonunda rolü olabilecek ACE geni l/D poümorfizmi bakımından karaciğer yağlanması olan hastaların sağlıklı kontrollerden farklı olup olmadığı ve steatohepatit olan ve olmayan karaciğeryağlanmalı hastalarda ACE geni l/D polimorfizmi bakımından fark olup olmadığı araştırılmıştır. Yaşları 48±8, 24 erkek, 20 kadın toplam 44 karaciğer yağlanmalı hasta ve yaşları 42+9, 54 erkek, 47 kadın 101 sağlıklı kontrolde ACE geni l/D polimorfizmi çalışıldı. ACE geni polimorfizmi için antikoagüle kandan ekstrakte edilen genomik DNA'da l/D bölgesini içine alan PCR amplifikasyonu yapıldı. Deletion olanlarda PCR ürünü 190, insertion olanlarda 490 bp olarak bulunması gerekmekteydi. DD, İD, ve II genotipleri kontrol grubunda 44 (%43.6), 51 (%50.5) ve 6 (%5.9) hastada saptandı. Aynı genotipler steatozlu hastalarda sırasıyla 11 (%39.3), 7 (%25), 10 (%35.7) ve steatohepatitli hastalarda 7 (%43.8), 6 (%37.5), ve 3 (%18.8) kişide bulundu (p=0.0009). D allel sıklığı kontrol grubunda 0.69, steatozda 0.52, steatohepatitte 0.63 olarak hesaplandı (p=0.059). Sonuç olarak ACE geni l/D polimorfizminin karaciğer yağlanması ile ilişkili olabileceği, RAS sistemi ile yağlanma arasında ilişkiyi açıklığa kavuşturmak için karaciğer dokusunda RAS sistemi elemanlarının çalışılması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT INVESTIGATING ACE GENE POLYMORPHISM IN FATTY LIVER DISEASE PATIENTS FROM THE CAUSE OF STEATOZ and STEATOHEPATİTİS SARI, Engin Bioengineering department Thesis director: Prof. Dr. M.Şengün Özsöz August 2005, 55 page Fatty Liver is the common liver disease in the society, insulin resistans is the usually cause of this disease, nevertheless the increase of fatty acid loading level, increase of fatty acid uptake in liver, damaged of fatty acid oxidation or triglycerite intake from the liver are the other factors that cause fatty liver. We can see 1/5 fatty liver patient have inflamation, hepatocyte necrose and fibrose yet storing fatty. The situation that can tell non alcoholic liver fatty may going to cause cirrhosis. The scientist didn't know why the steatohepatitis can develop in some fatty liver patients. They suppose the inflamation is induced by free oxygen radical's production but they don't know how the production is stimulate by?The Renin Angiotensin system is the important mechanism that stabilize water and salt loading at kidney, vessel pressure. However in recent years the scientist understand renin angiotensin system that localize in tissue mediate cell proliferation, apotosis, inflamation and increase of ligant tissue. Angiotensin II is major component of the renin angiotension system, has responsibility from this function The activity about converting ANG I to ANG II is changeable person to person. The major factor for this difference is the insertion /deletion onthe 13. exon of ACE gene. ACE gene l/D polymorphism can cause cardiovasculer disease in comparison with inflamature disease inthis study we investigate ACE gene l/D polymorphism in the fatty liver patient in comparison to healthy people and we investigate the patients that havesteatohepatitis fatty liver or non steatohepatitis fatty liver l/D polymorphism We investigate ACE l/D polymorphism at the age of 48±8, 24 men, 20 women totaly 44 fatty liver patient and 42+9, 54 men, 47 women totaly 101 healthy person.For ACE gene polymorphism we extract DNA from anticoagülated blood, after that we can administrate the DNA to per amplification, finaly we administrate the gel electrophoresis for sawing l/D polymorphism at 190bp deletion 490 bp insertion. DD,ID and II genotype inthe healty donor 44(%43.6), 51(%50,5) and 6(%5.9). the same genotype in steatosis patient 11(%43.8), 6(%37.5) and 10(%35.7).steatohepatitis patient 7(%43.8),6(37.5) and 3(%18.8) (p=0,0009)D allel frequency in healthy donor 0,69,stetatoz 0,52steatoheoatitis 0,63(p=0,059) Finaly ACE gene polymorphism is may also related with fatty liver,but we consider that RAS system should be studied in liver tissue for revealing of the relation between The RAS system and fatty liver disease