Endüstriyel dönüşüm süreçlerinin üretim ve çalışma hayatına etkileri: İş kolları üzerinden bir inceleme
Effects of industrial transformation processes on production and working life: A review through business branches
  1. Tez No: 879242
  2. Yazar: FURKAN ATAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışma, endüstriyel dönüşüm süreçleri olarak nitelendirilen farklı sanayi devrimlerinin gelişimlerini ve bunlara bağlı olarak doğan sonuçlarıyla beraber gerçekleşen teknolojik gelişmelerin öncelikle üretim ilişkileri üzerinde meydana getirdiği dönüşümleri aynı zamanda bunların çalışma ortamlarına olan etkilerini inceleyecektir. Çalışma, her ne kadar 18. Yy.'ın sonlarında başlangıç bulan sanayi devrimlerine sırasıyla değinecek olsa da, çalışmanın ana odak noktasını geliştirilen teknolojiler sonucu etkilenen üretim ilişkileri ve çalışma hayatında meydana gelen, sonraki yıllarda da devam edecek değişimler ve bunların toplum hayatına etkileri oluşturacaktır. Bu tez, endüstriyel dönüşüm süreçlerinin üretim sistemleri ve çalışma yaşamının doğası üzerindeki çok yönlü etkisini incelemektedir. Endüstriyel değişimin teknolojik, ekonomik ve sosyokültürel boyutları araştırılarak ve özellikle geleneksel üretimden gelişmiş dijital ve otomatik üretim tekniklerine geçişe odaklanılmaktadır. Bu çalışma, otomasyon, yapay zeka ve dijitalleşmenin verimlilik ölçümlerini, iş gücü talebini ve beceri gereksinimlerini nasıl yeniden tanımladığını ortaya koyacaktır. Bulgular, endüstriyel dönüşümün önemli verimlilik artışları ve maliyet verimliliği sağladığını ancak aynı zamanda işgücü piyasalarında önemli aksaklıklara yol açtığını göstermektedir. Araştırma, yüksek vasıflı iş fırsatlarının çoğaldığı ve rutin manuel ve bilişsel görevlerin giderek geçerliliğini yitirdiği ikili bir dinamiği vurgulamaktadır. Bu ikilem, sosyoekonomik eşitsizlikleri daha da arttırmakta ve olumsuz etkileri azaltmak için sağlam politika müdahalelerini ve uyarlanabilir eğitim çerçevelerini gerektirmektedir. Ayrıca tez, gelişen organizasyonel yapıları ve işyeri ortamlarını inceleyerek işbirlikçi teknolojilerin ve esnek çalışma düzenlemelerinin çalışan deneyimlerini ve işveren beklentilerini nasıl yeniden şekillendirdiğini açıklamaktadır. Bu çalışma, teknolojik yenilik ile işgücü piyasası dinamikleri arasındaki etkileşime ilişkin anlayışımızı geliştirerek, sürdürülebilir endüstriyel kalkınma ve işgücünün dayanıklılığı konusunda devam eden söylemlere katkıda bulunmaktadır. Sonuçlar, teknolojik ilerlemeyi kapsayıcı ekonomik büyüme ve sosyal refahla dengeleyen bütünleştirici stratejilerin zorunluluğunun altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study will examine the developments of different industrial revolutions, which are described as industrial transformation processes, and the transformations that technological developments brought about, primarily on production relations, as well as their effects on working environments. Although the study will respectively touch on the industrial revolutions that started at the end of the 18th century, the main focus of the study will be the production relations affected by the developed technologies and the changes that occurred in working life and will continue in the following years and their effects on social life. This thesis examines the multifaceted impact of industrial transformation processes on production systems and the nature of working life. The technological, economic and sociocultural dimensions of industrial change are investigated, focusing especially on the transition from traditional production to advanced digital and automatic production techniques. This study will reveal how automation, artificial intelligence and digitalization are redefining productivity metrics, workforce demand and skill requirements. The findings show that industrial transformation delivers significant productivity gains and cost efficiencies but also causes significant disruptions in labor markets. The research highlights a dual dynamic in which high-skilled job opportunities proliferate and routine manual and cognitive tasks become increasingly obsolete. This dilemma further exacerbates socioeconomic inequalities and requires robust policy interventions and adaptive educational frameworks to reduce negative impacts. Additionally, the thesis examines evolving organizational structures and workplace environments, explaining how collaborative technologies and flexible work arrangements are reshaping employee experiences and employer expectations. This study contributes to ongoing discourses on sustainable industrial development and workforce resilience by improving our understanding of the interplay between technological innovation and labor market dynamics. The results underscore the necessity of integrative strategies that balance technological progress with inclusive economic growth and social well-being.