Anaokulları için banyo ünitesinin tasarımı ve uygulanması
- Tez No: 16966
- Danışmanlar: DOÇ. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET İnsan bedensel ve düşünsel varlığını, yaşama güdüsü dana sonrada estetik kaygıyla birleştirerek yaşamını ve çevresini biçimlendirmeye başlamıştır. Bir yandan doğal, bir yandan da sosyal çevresiyle düzenli ve sağlıklı ilişkiler kurmak için çabalayan insan, bunların yanında yapay çevresini de oluşturmuştur. Toplumların gelişmesi ile insan-çevre ilişkisi, daha bilinçli ve çok boyutlu olarak ele alınmaya başlanmıştır. Çünkü çevre ve mekânın, daha iyi düşünen, tasarlayan ve inşa eden uzmanlar tarafından tasarlanmasına ve uygulanmasına başlanmıştır. Tasarımda her türlü biçimin ortaya konmasında boyutsal konumun çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Bilinçli olarak uygulanmış bir oranlama, nesneleri psikolojik gereksinmelerimizi karşılamaya yönelik biçimde tasarlamaya, karmaşık oluşumları estetik birimlere dönüştürmeye katkıda bulunabilir. Biçimlerde yapılan oranlama nesnelerin duyularımızca daha kolay algılanmasının, işlevsel anlamlarıyla estetik anlamlarının görünür olmasını sağlar. Bunun dışında yine oranlama nesnelerin insan ölçülerine uygun biçimlere kavuşmasını da gerçekleştirir Islak mekân olarak adlandırılan banyo ünitesindeki birimler günümüzde yetişkin insan boyutlarında üretilmektedir. Bu birimlerin çocukların boyutunda üretilmemesi bizi bu konu üzerinde araştırma yapmaya yöneltmiştir Anaokulu çocuklarını kapsayan bu araştırmada dört-beş-altı yaş grubunun antropometrik vücut ölçülerini tesbit etmek amacıyla ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümler sonucunda Türk çocuklarının antropometrik vücut ölçüleri saptanmıştır. Bu yaş grubu için tasarlanan banyo ünitesindeki birimlerin boyutlarının uluslararası bir standardizasyona ulaştırılması amacıyla örnek olarak alınan İngiliz çocuklarının vücut ölçüleri ile Türk çocuklarının vücut ölçüleri karşılaştırılarak ortalama alınmıştır. Bu ortalamalar birimlerin boyutları ve montaj yüksekliklerinin tesbitinde kullanılmıştır. Tasarlanan birimlerin çocukların algılama alanına girebilmesi için uyarılar içermesi gereklidir. Duyu organlarını harekete geçiren bu uyarılar nesnelerinalgılanmasının temelini oluştururlar. Bu amaçla da çocukların hoşlandıkları nesnelerin neler olduğu, hangi renklerden hoşlandıkları, çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarla tesbit edilmiştir. Bütün bu veriler doğrultusunda tasarım ve uygulamaların gerçekleştirilmesine çalışılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY A human-being begins to form his life and environment,, combining his corporal and mental existnece first with his motivation for licing and later with the aesthetic anaciety. Human-being, striving for arranging regular and in-good-order relations with his natural and social environment, forms an artificial environment as the third. Mankind designed lots of products to fulfil varisus necessities and aims, and used them. Human-environment relationship has been considered in a more concious and dimensional manner after the advancement of the societies. Because environment and dwellings have been designed and built by more intellectual experts who can think, design and establish better We can say that dimensional position is very important at displaying ail kind of forms in desion. A concionsly-applıed proportionment can lead to designs oriented to stasfying our psychological necessities and help us transform complete formations into aesthetic unites, The proportionment which is applied to shapes, helps the objects be preceived more easily by our senses and helps the functional and aesthetic meaning be more visible. Besides, again proportionment realises the objecets to match with the human quantities All units İn the bathing environment-called“The Wet Dwelling”are produced in accordance with the dimensions of a mature human-being. The production of these units in accordance with the dimensions of a child led to our research work on this subject. Measurements were done in a research on the nursery-children so as to establish the anthropometric body-dimensions of the four, five, sis year-old-age group. The results yielded the anthropometric body-dimensions of the Turkish children. Average figures of the body-dimensions of the English children and those of the Turkish children were calculated in order to reach an international illstandardization of units of the designed bathing mediums for the said age-group. These average results were used in determining the dimensions of the units and erection-heights. Some stimulating facts must be included so as to bring the designed units into the perception area of the senses, forms the base of the perception for objects. For this reason, what children are interested in. which colors they would liks most, were determined during the research work. Designs and applications were tried to be realised along this data IV