Hitit tabletlerinin yeni bir boyut kazanması
  1. Tez No: 16967
  2. Yazar: MELTEM UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Hititler, Anadolu'da yaşamış en köklü devletlerden biridir. Kültürlerini ise günümüze kadar başarıyla taşımışlardır. Sanatsal uygulamaları ve yazılı belgeleri ile kültürlerini yaşatan Hititler, ele geçirilen Çivi yazılı tabletleri ile hem bir tarihi yaşattığı hem de sanatsal degori olduğu için önemli belgelerdir Tabletlerin kaligrafik değeri, üzerindeki yazının dekoratif uygulamalara olan benzerliğinden kaynaklanmış olabilir. Hititlerde yalnız tabletlerde değil, birçok günlük kullanım eşyası üzerinde dekoratif uygulamalara rastlanmıştır. Kil, dekoratif uygulamalarda en iyi sonucu veren malzeme olmuştur. Çivi yazısının da kil tabletlerde uygulanması bu yüzden doğaldır. Tabletler üzerindeki çivi yazısı, formların yüzeyi üzerinde doku oluşturur. Yazının sanat olarak kabul edilmesi, Anadolu'da İslam sanatı ile ortaya çıkmıştır. Yazının dekoratif olarak kullanılması ve kil üzerinde yarattığı doku,“Hitit Tabletlerinin Yeni Bir Boyut Kazanması”başlığı altındaki araştırmama zemin hazırlamıştır. Hitit tabletlerinin yeni bir boyut kazanması, Çivi yazısının karakteri bozulmadan, harf unsurunun değiştirilmesi ile yapılmaya çalışılmıştır. Modernize edilen Çivi yazısı uygulanan formlar üzerinde, formun yalınlığı ile uyumlu olarak doku oluşturacaktır. Böylece, Hitit kültürünün günümüzde yaşatılmasına yardımcı olunmaya Çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY Hittits, are one of the most rooted civilizations who have lived in Anatolia and brought their culture today. Their success is coining from their applications in art and written documents, which we have some of them today; called as cuneiform tablets. Their historical and artistic value makes the tablets an important document. The artistic value of the tablets is coming from the similarity of the technique in decorative applications that we are using today. Hittits were using those decorative applications not only in cuneiform tablets but also in their daily life goods. Clay is the most appropriate material in those decorative applications, that is the reason why it has been used in cuneiform tablets. The writings on the tablets constitude a texture on the surface. The art of writing and the consideration of writing as art is first came out in the Islamic art. The decorative use of writing, and the texture it constituded on clay, preapared the background for my research called“ A New Dimension In Hittite Tablets”. The new dimension, that the Hittite tablets will get, will be tried to made by; changing the letter style without spoiling the characteristics of the cuneiform. The modernized cuneiform will constitude a texture on modern forms, which is harmonious with the form's simplicity. Thus, it will be tried to keep the Hittite culture alive today.