Serumda farklı süperparamagnetik partiküllerin relaksivitelerinin magnetik rezonanas görüntüleme yöntemiyle incelenmesi
Examination of the relaxivities of various superparamagnetic particles in serum by magnetic resonance imaging method
  1. Tez No: 169691
  2. Yazar: AYŞEGÜL YURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NADİDE KAZANCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET SERUMDA FARKLI SÜPERPARAMAGNETİK PARTİKÜLLERİN RELAKSİVÎTELERİNİN MAGNETÎK REZONANS GÖRÜNTÜLEME YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ YURT, Ayşegül Doktora Tezi, Fizik Bölümü Tez yöneticisi; Prof. Dr. Nadide KAZANCI Haziran 2005, 98 Sayfa Magnetik Rezonans Görüntüleme (MRG)'de kontrast, bir renk skalası içerisinde iki komşu yapının sinyal şiddetleri arasındaki farklılığı olarak tanımlanır. MRG normal ve hastalıklı dokular arasındaki görüntü kontrastım artırabilmek, kan akımı ve organ fonksiyonlarının durumunu belirlemek için hastaya kontrast ajanları uygulanmaktadır. Değişik kontrast ajanlarındaki farklı iyonların, relaksasyon sürelerini azaltma gibi görevleri vardır. Paramagnetik özellik gösteren kontrast ajanları Ti ajanları olarak bilinirken, süperparamagnetik partiküller genellikle T2 veya T2 ajanları olarak kontrast maddelerin farklı sınfını oluştururlar. Bu çalışmada farklı ferri-ferro ve süperparamagnetik partiküllerin kan serumu ve deiyonize sudaki relaksivite değerlendirmesi MRG sistemi ile gerçekleştirilmiştir. Farklı örneklerin ve kaplama materyallerinin, Magnetik Rezonans Görüntüleme fiziğinin teorik temeli ve relaksasyon olayına dayalı değerlendirilmesi yapılmıştır. Sonuçta kan serumunda hazırladığımız DyPÖ4, GdPC
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT EXAMINATION OF THE RELAXIVITIES OF VARIOUS SUPERPARAMAGNETIC PARTICLES IN SERUM BY MAGNETIC RESONANCE IMAGING METHOD YURT, Ayşegül PhD in Physics Supervisor; Prof. Dr. Nadide KAZANCI June 2005, 98 pages The contrast in magnetic resonance imaging (MRI) is defined as the difference between the signal intensity of two neighbor structures within one color scale. The patient is applied the contrast agents in order to determine the position of blood flow and organ functions, enhance the imaging contrast between the normal and defective tissues in MRI. The different ions in various contrast agents are responsible for reducing the relaxation times. While the contrast agents showed paramagnetic peculiarities are known as Tl agents, superparamagnetic particles constitute a different class of contrast agents as usually being T2 or T2®.. In this study, the relaxivity evaluation of various ferri-ferro and superparamagnetic particles in blood serum and deionized water was obtained by using MRI system. The various samples and coating materials were evaluated based on the theoretical principle of MRI physics and relaxation event. As a result, the ri and x% values increased in the graphics obtained since Ti and T2 times were shorten due to increased concentrations of the samples DyP04, GdPÖ4, Dextran+5Fe2033Gd203, CMC+5Fe2033Gd203, 5Fe2033Gd203 that we prepared in blood serum were detected. Since the r2/ri values changed approximately between 1 and 4, it was suggested that the relaxation time of T2 was affected more than Ti. In parallel with studies in literature, the results of our study showed that these chemical compounds can be used alternatively other superparamagnetic iron oxide MRI contrast agent which use commercially in the market. Key words; Supermagnetic particles, relaxivity, contrast agent, magnetic resonance imaging