Sağlık danışmanlığı eğitim programının üniversite öğrencilerine hizmet sunmadaki etkililik derecesi
- Tez No: 16979
- Danışmanlar: PROF.DR. M. BİLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmada, Sağlık Danışmanlığı eğitim programının, Akdeniz Üniversitesi Antalya Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine, hizmet sunmadaki etkililik derecesi incelenmiştir. Araştırma, survey yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini oluşturan tüm okul öğrencilerinden, seçkisiz örnekleme (random) ile gerekli verileri toplamak üzere, anket uygulanmıştır. Öğrencilerin, bu okula başlamadan Önce ve sonra, biyolojik, psikolojik, sosyal yönlerde; 1. Sorunları olup olmadığı, 2. Sorunları var ise, çözüm için başvuruları olup olmadığı 3. Başvuruları var ise, hangi sağlık kuruluşlarına başvuruları olduğu, 4. Sorunlarının sağlık kuruluşlarında çözümlenip çözümlenmediği, araştırılmıştır. Anketteki veriler analiz edilerek alman sonuçlar, bilgisayarlarda, SYSTAT programının CROSS (çapraz) tabloları hazırlanıp, frekans ve yüzdelerle gösterilmiştir. Tablolar incelenerek araştırmaya konu olan Antalya Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin sorunları ile ilgili bulgular yorumlanmıştır. Eğitim-öğretim süresi iki yıl olan bu okulun, önlisans programlarına devam ederken, tüm sorunlarının bilincinde olup, bunlara çözüm yolları arayan öğrencilerin yanında, sorunlarını belirtmesine karşın çözüm için başvuruda bulunmayanlar da önemli ölçüde yer almıştır. Sorunlarına çözüm için sağlık kuruluşlarına başvuruda bulunan öğrenciler, biyolojik boyutta, psikolojik ve sosyal boyutlara göre anlamlı derecede çözüm bulduklarını belirtmişlerdir. Öğrencilere önce sorunlarını her üç boyutta da analiz etmeleri, bunlardan kendilerinin çözebilecekleri dışındakileri ilgili kişi ve kuruluşlara iletebilmeleri konusunda, etkili bir sağlık eğitim programı uygulanabileceği olasıdır. Sorunların çözümünde, etkin kişilerce (özellikle, sağlık ve eğitim alanlarında) planlı ve programlı yaklaşımlar gerçekleştirilebilir.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this resarch, the effectiveness of the Health Consultance Educational Program to be offered to the students of Antalya Vocational High School of Akdeniz University has been examined. The resarch has been carried out by using the method of survey. The questionnaire has been administrated to collect the necessary data at random from the students who constitute the population of the resarch. İt has been studied that pre-and-post training period in this school from the biological, psychological and social point of view : 1) Whether the students have problems or not. 2) If they have problems, whether they have applied to somewhere or not. 3) If they have applied, which health institution they have applied to. 4) Whether their problems have been solved or not. The results that have been obtained by the analysis of the data have been prepared in CROSS tables of SYSTAT program in computers. The findings relavant to the problems of the students of Antalya Vocational High School which have been theme the of the resarch by the tables being examined have been commented. As well as the students who are conscious of their problems while attending the pre-career program of this school the tutior perriod of which is two years, the students who have not applied anywhere even though they underlined their problems had. The students who have applied to the health institution for the solution of their problems have pointed out that in biological aspect they have found sufficient solution compared with psychological and social aspects. Application of an effective Health Education program to the students, firstly for the analysis of their problems in three aspects and about their conveying the ones apart from they can solve seems to be possible. In solving the problems (especially in the fields of health and education) well-planned and well-designed approaches may be carried out.