Birinci kuantize durumda fermiyon ve bozonlar için klasik bir model
A Classical model in which fermions and bosons are first quantized
- Tez No: 139045
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLKÜF GÜLSÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmada, spinli-kütleli parçacıklar için Barut ve Zanghi(1984) tarafından önerilen klasik model, spinli-kütlesiz parçacıklar için Ünal (1997) tarafından önerilen klasik model ve Salam- Weinberg modeli birleştirilmeye çalışılmış, lepton ve bozonların birinci kuantize olduğu durumda saçılma süreçleri incelenmiştir. Salam-Weinberg modeli elektromagnetik ve zayıf etkileşmeyi birleştiren bir modeldir. Bu yüzden klasik birinci kuantize bir modelin genellemesi için kullanılmıştır. Fakat bu modelde parçacıkların kütle kazanma prensibi kendiliğinden simetri kırılmasına dayanan Higgs bozonunun varlığına dayandırılmaktadır. Higgs bozonunun varlığı henüz deneysel olarak kanıtlanamamıştır. Bu yüzden önerdiğimiz modelde parçacıklar kendi zamanlarından kütle kazanmaktadırlar. Çalışmada ilk bölümde genel bir giriş verilmiştir. İkinci bölümde ise, bu konudaki çalışmalarla ilgili tarihsel süreç ve çalışmada kullanılan yayıcı kuramı ve S-matrisi işlenmiştir. Üçüncü bölümde yararlanılan materyaller ve mettotlar kısaca verilmiştir. Dördüncü bölümde klasik sistemin Euler-Lagrange ve Hamilton hareket denklemleri elde edilmiştir. Birinci kuantizasyonla parçacıkların dalga fonksiyonları elde edilmiş, bu fonksiyonlar boylandırılmış ve saçılma süreçlerinin araştırılması için bu dalga fonksiyonlarından yararlanılmıştır. Son bölümde elde edilen bulgular ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The study involves an investigation of scattering processes of leptons and bosons in their first quantized states by employing a mixed model derived from classical model of Barut and Zanghi (1984) proposed from spinning-massive particles, that of Una! (1997) applied for spinning-massless particles and Salam- Weinberg' s model. The latest is a model unifying electromagnetic and weak interactions. Therefore, it is used for a generalization of a classical first quantized model. However, in this model the principle of mass generation of particles is related to the existence of Higgs boson based on the spontaneously symmetry breaking. The existence of Higgs boson is not yet proved experimentally. Thus, the proposed model implies that particles gain mass in their proper times. The work is composed of five chapters. In the first chapter a general introduction is presented. The second chapter deals with the historical perspective of the subject, the propagator theory employed in the work, and S-matrix. In the fourth chapter Euler-Lagrange and Hamilton equations of motions of the classical system are derived. With the first quantization normalized wave functions for particles are obtained, and they are employed for investigation of scattering processes. In the last chapter data and results are discussed.