Antalya traverterlerinin jeolojisi ve tektonik özellikleri
Geology and tectonics properties of the Antalya travertine
  1. Tez No: 169838
  2. Yazar: TUĞBA LALE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKAN KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET ANTALYA TRAVERTENLERİNİN JEOLOJİSİ ve TEKTONİK ÖZELLİKLERİ Tuğba LALE Yüksek Lisans Tezi, Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Erkan KARAMAN Eylül 2005, 59 Sayfa Bu araştırma sonunda elde edilen verilere göre; Antalya ve civarında geniş alanda yüzeylenen Pliyo- Kuvaterner yaşlı travertenler bölgedeki yapıların temel kayasıdır. Bol kırık ve çatlaklı Antalya travertenleri oluşumlarına göre masif, bitki dokulu, süngerimsi ve colitik olarak dört şekilde bulunurlar. Travertenler başlıca dört plato meydana getirmiştir. Bu platolar Döşemealtı, Varsak, Düden ve Arapsuyu platolarıdır. ANAHTAR KELİMELER: Traverten, Antalya Travertenleri, Akdeniz Pliyo-Pleistosen kayaçları, Kuvaterner sonrası tektonik süreçler JÜRİ: Prof. Dr. Erkan KARAMANYrd. Doç. Dr. Erdal KOŞUNProf. Dr. Fuzuli YAĞMURLU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT GEOLOGY and TECTONICS PROPERTIES OF THE ANTALYA TRAVERTINE Tuğba LALE Masters Thesis, Department of Geological Engineering Adviser: Prof. Dr. Erkan KARAMAN September 2005, 59 pages According to the informations acquire after this research; The Plio- Quaternery travertines exposed in the vast area around Antalya region. The Antalya travertine is strongly faulted and diaclased. Travertines are massive, spongy and oolitic phyto fabric travertines. The travertine had been dissected into the major four plateau. These plateaus are Döşemealtı, Varsak, Düden and Arapsuyu plateau. KEY WORDS: Travertine, Travertine of Antalya,the Plio-Pleistocene rocks of Mediterranean, Tectonics periods after Qaternery COMMYTTEE: Prof. Dr. Erkan KARAMAN. Asst. Prof. Dr. Erdal KOŞUNProf. Dr. Fuzuli YA?MURLU