TÜBİTAK ulusal gözlemevi (TUG) astrolabiyla Antalya'da yapılan 2001 yılı güneş gözlemlerinin analizi
Analysis of the solar observations of year 2001 made in Antalya by means of the astrolabe of TÜBİTAK national observatory
- Tez No: 169839
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEYNEL TUNCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET TÜBİTAK ULUSAL GÖZLEMEVİ (TUG) ASTROLABIYLA ANTALYA' DA YAPILAN 2001 YILI GÜNEŞ GÖZLEMLERİNİN ANALİZİ VOLKAN ÖZKAN Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kılıç Eylül 2005, 53 Sayfa Bu çalışmada, 2001 yılında 30°, 45° ve 60° zenit uzaklıklarında CCD kameralı astrolab vasıtasıyla gerçekleştirilen Güneş gözlemleri analiz edilmiştir. 2001 yılında yapılan 556 gözlem üzerinden hesaplanan Güneş yarıçapının ortalama değeri 0“.32 standart sapma ile 959”.26 ± 0".01 olarak elde edilmiştir. Bunun dışında, Güneş yarıçapının zaman içindeki değişimleri araştırılmış ve Güneş'in dönmesi, Güneş leke yaşam süresi ve flare gibi Güneş indeksleri ile ilişkili olabilecek, Güneş yarıçapında 1 1.5 ile 65.7 gün arasında periyotlara sahip, birkaç değişim bulunmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Danjon Astrolabı, Güneş yarıçap, CCD kamera, Atmosferik çalkantı. JÜRİ : Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kılıç (Danışman) Prof. Dr. Bülent ULUĞ Prof. Dr. Zeynel TUNCA
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF THE SOLAR OBSERVATIONS OF YEAR 2001 MADE IN ANTALYA BY MEANS OF THE ASTROLABE OF TÜBİTAK NATIONAL OBSERVATORY VOLKAN ÖZKAN M. Sc. in Physics Adviser: Asst. Prof. Dr. Hüseyin KILIÇ September 2005, 53 pages In this work, the solar observations performed by means of an astrolabe with CCD camera at the zenit distances 30°, 45° and 60° in 2001 were analysed. The mean value of solar radius computed over 556 observations made in 2001 was obtained to be 959“.26 ± 0”.01 with a standard deviation of 0".32. Moreover, the solar radius variations in time were investigated and several variations having periods between 11.5 and 65.7 days, which may be in relationship with the solar indices such as the solar rotation, sunspot lifetime, and flares, were found. KEY WORDS: Danjon Astrolabe, Solar radius, CCD camera, Atmospheric turbulence. Commitee : Asst. Prof. Dr. Hüseyin KILIÇ (Adviser) Prof. Dr. Bülent ULU? Prof. Dr. Zeynel TUNCA ıı