Tübitak Ulusal Gözlemevi (TUG) astrolabıyla 2002 ve 2003 yıllarında elde edilen güneş yarıçap değerlerinin güneşin leke çevrimi ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship with sunspot cycle of solar radius values obtained by means of TUG (Tubitak National Observatory) astrolabe in years 2002 and 2003
- Tez No: 172411
- Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET TÜBİTAK ULUSAL GÖZLEMEVİ (TUG) ASTROLABIYLA 2002 VE 2003 YILLARINDA ELDE EDİLEN GÜNEŞ YARIÇAP DEĞERLERİNİN GÜNEŞ'İN LEKE ÇEVRİMİ İLE İLİŞKİSİNİN ARAŞTHULMASI Ayşe Yadikar YUCEER Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı Danışman: Yard. Doç. Dr. Hüseyin KILIÇ Nisan 2006, 68 Sayfa Bu çalışmada, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Güneş Astrolabıyla 2002- 2003 yıllarında ölçülen Güneş yarıçap verileri ve SIDC (Brussels World Data Center for Sunspot Index) tarafından elde edilen Güneş leke sayıları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu dönemde, CCD (Charged Coupled Devices) video kamerayla, 2002 yılında 506 ve 2003 yılında 624, toplam 1130 Güneş yarıçap ölçümü yapılmıştır. Bu çalışmadaki analizlerden Güneş yarıçapının 2 yıl üzerinden yılda 0".02 artış sergilediği görülmüştür. Buna ek olarak, Güneş yarıçapı ve 23. çevrimin minimum etkinliğini kapsayan Güneş leke sayısı arasında zayıf bir ilişki elde edilmiştir ve ilişki katsayısı -0.35 olarak bulunmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Güneş yarıçapı, Manyetik etkinlik, Danjon Astrolabı, Atmosferik etki, Işınım. JÜRİ : Prof. Dr. Bülent ULUĞ Prof. Dr. Zeynel TUNCA Yrd. Doç. Dr. Hüseyin KILIÇ (Danışman)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP WITH SUNSPOT CYCLE OF SOLAR RADIUS VALUES OBTAINED BY MEANS OF TUG (TÜBİTAK NATIONAL OBSERVATORY) ASTROLABE IN YEARS 2002 AND 2003 Ayşe Yadikar YÜCEER M. Sc. in Physics Adviser: Asst Prof. Dr. Hüseyin KILIÇ April 2006, 68 pages In this study, the correlation between the solar radius data measured in years 2002-2003 by TÜBİTAK National Observatory (TUG) Solar Astrolabe and the Sunspot numbers obtained by Brussels World Data Center for Sunspot Index (SIDC) was investigated. During this period, a total of 1130 Solar radius measurements of which 506 were in year 2002 and 624 were in year 2003 was made by Charged Coupled Devices (CCD) video camera. From analysis in this study, it has been seen that the solar radius has displayed an increase of 0".02/year over two years. In addition to this, a slight correlation between the solar radius and sunspot number, covered a minimum activity of cycle 23, was obtained and the correlation coefficient was found to be -0.35. KEY WORDS: Solar radius, Magnetic activity, Danjon Astrolabe, Atmospheric effect, Irradiance. COMMITTEE : Prof. Dr. Bülent ULU? Prof. Dr. Zeynel TUNCA Asst. Prof. Dr. Hüseyin KILIÇ (Adviser)