Yetiştirme yurdundaki öğrencilerle, gestalt yaklaşımına dayalı olarak yapılan bireysel danışmanın sürekli kaygı ve denetim odağı üzerindeki etkileri
- Tez No: 16991
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER VOLTAN(ACAR)
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET Bu araştırmada, geştalt yaklaşımına dayalı olarak yapı- pılan bireysel danışmanın, yetiştirme yurdunda kalan orta öğ retim öğrencilerinin, sürekli kaygı ve denetim odakları üze rinde üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, sürekli kaygı ve denetim odağı ile ilgili olmak üzere iki grup denence kurulmuştur. Araştırmanın kapsamına giren denekler, Ankara Gazi Kız Yetiştirme Yurdu ve 50. Yıl Erkek Yetiştirme Yurdunda barınan 40 öğrenciden oluşmaktadır. Bu yurtlarda kalan tüm öğrencilere verilen Sürekli Kaygı ve Denetim Odağı ölçeklerinden elde edi len puanlara göre belirlenen kız ve erkek öğrenciler deney ve kontrol gruplarına ayrılmışlardır. Bu gruplar arasında dağı lımlar arası fark olup olmadığı Mann-Whitney U testi ile sı- nanmıştır. Deney grubundaki öğrencilerle ortalama 9-10 hafta yapılan geştalt yaklaşımına dayalı bireysel danışma sonunda, hem deney hem de kontrol gruplarına verilmiş olan, yukarıda adları geçen ölçekler yeniden verilmiştir. Deneklerin ölçek lerden elde ettikleri puanlara, denencelerdeki grup sayısına bağlı olarak gruplararası farkın olup olmadığını anlamak amacı ile Mann - Wnitney U testi ya da Kruskal - Wall i s H testi uygulanmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde, anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. ivAraştırmada elde edilen bulgular, kısaca şu şekilde özetlenebi 1 ir. 1. Geştalt terapiye dayalı olarak yapılan bireysel da nışma sonunda, deney ve kontrol grupları arasında sürekli kay gı açısından deney gruplarının lehine farkların olduğu bulun muştur. 2. Sürekli kaygı ile ilgili olarak kurulan, bütün denen- celerdeki değişkenlerin deney ve kontrol grupları arasında an lamlı farklar bulunurken, yetiştirme yurdunda kalma süresi değişkeni dışındaki yaş, cinsiyet, anababanın sağ olup olma ması başarı ve okul düzeyi gibi değişkenlerin oluşturduğu alt gruplar arasında, anlam! ı farklar elde edilememiştir. 3. Geştalt terapiye dayalı olarak yapılan bireysel da nışma sonunda, deney ve kontrol grupları arasında da, değiş kenlerin alt grupları arasında da anlamlı farkları olmadığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, Geştalt Therapy applied individually on trait anxiety and the locus of control has been in vestigated. Two groups of hypotheses regarding trait anxiety and locus of control have been tested. Twenty female subjects staying in the Gazi Orphanage and 20 male subjects from 50 inci Yıl Orphanages were chosen Firstly, all the students staying in these orphanages have been given State-Trait Anxiety Inventory and Locus of Control The design of this research was pre and post test control group design. Mann-Whitney U Test was utilized to find out whether there was a difference between two distributions. In these cases where there were more than two distributions Kruskall Wall is H Test I was employed..05 was chosen as a significant level. The findings of the research can be summarized as the fallowings. 1. After the individual counseling, it was found that the trait anxiety scores of the experiment group were lower than those of the control group. VI2. After the individual counseling, in terms of variables of sex, age, level of success, educational level, there was a significant difference between the experiment and control groups, however no significant difference was found the post test of among the sex, age, level of success, etc. of the experiment group. 3. It was found that, there was no significant difference between the experiment and control groups in terms of locus of control, in other words individual counseling was applied in techiques of geştalt therapy, doesn't have a significant effect on student's locus of control. VI i