Ahlat kazılarında ortakaya çıkarılan seramikler (2 cilt)
  1. Tez No: 16992
  2. Yazar: NAKIŞ KARAMAĞARALI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR BAKIRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 948
Özet
ÖZET 1967 yılından beri yapılan kazılarda bulunan seramik parçalan, fırınları, çöplükleri, fırın malzemesi ve artıkları Ahlat'ın Selçuklu döneminin en önemli ve en büyük üretim merkezi olduğunu ortaya koymaktadır, Ahlat Seramiklerinde, Anadolu'daki Türk dönemi kazı larından ve höyüklerden çıkan sgraffito ve nadiren ele geçen lüster ve firuze sıraltına siyah bezeme teknikli seramiklerin dışında, firuze sıraltına siyah, kobalt mavisi ve koyu kırmızı 11e bezeme, şeffaf sır altına ve opak beyaz sır üzerine mavi ve siyahla bezeme, astarla boyama, akıtma, geniş oyma, rölyef, delik işi ve hatta muhal ve lajverdina gibi Büyük Selçuklu Dönemi 'nin bütün seramik süsleme teknikleri görülmektedir, Minai ve lajver dina parçaların ithal edilmiş olması mümkündür, ancak diğerlerinin bilhassa sgraffito, lüster,f i ruze, sıraltı ve opak beyaz sı rüştü teknikli parçaların Ahlat'ta imal edilmiş olması ihtimal dahilindedir. Süsleme tekniklerinin yamsıra, Ahlat seramiklerinde görülen insan ve hayvan figürlerinin çokluğu ve çeşitlili ği, bilhassa hayvan figürlerinde başka hiçbir yerde görül meyen örnekler bulunması buradaki imalatın en önemli özelliklerindendi r. Bazı formlarda ve kompozisyon anlayı şında yine Büyük Selçuklu Dönemi 'nin etkisi görülebilir. Bu alaka, sanatçı alışverişi ve ticaretle kurulabileceği gibi, îran etkisinin Moğollar yoluyla Anadolu'ya gelip buradaki yerel sanat anlayışı ve üslubuyla karışmasına ve kaynaşmasına bağlı olarak da kurulabilir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY Ceramic sherds, kilns, kiln materials and wastes that have been found in the excavations continuing since 1967, have shown taht Ahlat had been the most important and the biggest ceramic production center of the Seldjuk period. In addition to the sgraffito ware, all the decorating techniques of the Great Seldjuk Period, can be seen among Ahlat ceramics such as champleve, luster, black and polychrome painting under turpuuoise glaze, black and polychromepainting under transparent glaze, kobalt blue and black painting on opaque white glaze, slin trailing, barboutine pierced and relief ware, even minai and lajverdina. Minai and lajverdina pieces might have been exported, but it seems possible for the other techniques to be produced in Ahlat. Besides the decaration techniques, the abundance and variety of human and animal figures, especially the animal figures that can not be met in any other place are the most important features of the production in Ahlat. In some forms and in the intermefatin compositions teh ef fects of the Great Seldjuk period can be observed. This relation might have been established due to trade rela tions and the exchange of craftsman as well as due to the stylistic influnce of Iran, carried to Anatolia by the Mongols and assimilated and reinterpreted with locad style.