Yetiştirme yurdu ile ailesi yanında kalan öğrencilerin kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin okul başarılarına etkisi
Impact of personal and social adjustment level on success of student who live protected child dormitory and with their families
  1. Tez No: 87624
  2. Yazar: TEKİN BALCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR BARUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
76 BOLUM VII ÖZET Bu araştırmada yetiştirme yurdu ile ailesi yanında kalan öğrencilerin kişisel ve sosyal uyum düzeylerinin okul başarılarına etkisi incelenmiştir. Araştırma Samsun Yaşar Doğu Yetiştirme Yurdu, Samsun Kız Yetiştirme Yurdu ile Karşıyaka ve Mithat Paşa liselerindeki 15-18 yaş arası öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini yetiştirme yurtlarından 39 erkek, 20 kız, ailesi yanında kalarak okula devam eden öğrencilerden 26 erkek, 48 kız olmak üzere 133 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada Hacettepe Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Yetiştirme yurdu ile ailesi yanında kalan öğrencilerin okul başarı düzeyler, kendini gerçekleştirme, nevrotik eğilim, aile ilişkileri, sosyal ilişkileri, kişisel uyum ve sosyal uyum düzeyleri yönünden aile yanındaki öğrencilerin daha yüksek uyum düzeyine sahip oldukları saptanmıştır. Erkek öğrenciler için ailesi yanında kalan erkek öğrencilerin okul basan düzeyleri, nevrotik eğilimler, kişisel uyum, aile ilişkileri, sosyal ilişkiler ve genel uyum düzeyleri yönünden yetiştirme yurdunda kalan erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Kız öğrenciler için ailesi yanında kalan kız öğrencilerin kendini gerçekleştirme, kişisel uyum, aile ilişkileri, sosyal ilişkiler, sosyal uyum ve genel uyum düzeylerinin yetiştirme yurdundaki kız öğrencilerden daha yüksek olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY In this study the effect of personal and social adjustment levels of students, who live in Protected Child Dormitory and who live with their families, on school achievement has been tried to investigate. The research made on 15 to 18 year old students living in“Samsun Yaşar Doğu Protected Child Dormitory”and“Samsun Protected Girls Dormitory”and the students of the same age attending“Karşıyaka”and“Mithat Paşa”high schools. The sample of this research consisted of 133 students, 59 of these students (39 boy, 20 girl) live in Protected Child Dormitory and 74 (26 boy, 48 girl) live with their families. In this study Hacettepe' s Personal envantory is used. When students self actualizations, neurotic tendencies, family relations, social relations, personal adjustment and social adjustment levels are compared, it is abserved that the students living with their families have higher adjustment levels and school achievement levels than the students living in Protected Child Dormitories. It is found out that male students living with their families have a higher school achievement level, neurotic tendency, personal adjustment, social relations and general adjustment levels than to the students living in protected Child Dormitories. It is also observed that female students living with their families have higher levels of self actualization, Personal adjustment, family relationships, social relations, social adjustment and general adjustment than that of those living in protected Child Dormitories.